De vreo 6 luni, am sesizat un fasait in urechea stanga

01-04-2009
cristiane
Nu este medic/terapeut
cristiane
Ma numesc cristiana, 23 de ani, iar de 5/6 luni am sesizat un fasait in urechea stanga, acest fasait fiind permanent, intodeauna il aud doar cand e liniste, nu am intentia de al auzi, o sa va spun mai tarziu de ce am zis asta.
Am fost la 4 medici orelisti: unul mi a zis ca am spondiloza cervicala.altul ca stau prost cu circulatia la cap, altul ca am disfunctie tubara, iar altul de la ORL PANDUI, dl dr PASCU, MI A ZIS CA NU AM nimic, ideea este ca fiecare mi a dat cate un tratament pe care l am urmat si nici un rezultat, problema mea e fregventa, uneori simt ca ma si doare urechea, am o durere si in spatele creierului mic, de fapt acea durere urca prin spatele urechii coborand in jos pe coloana cervicala.MENTIONEZ faptul ca acest fasait e oarecum ca o pulsatie, ca si un furtun sau vena prin care circula ceva.Am fost si pe la neurolog, m am rugat de ei sa mi dea o trimitere sa fac un RMN, abia mi au dat, zilele astea sper sa reusesc sa-l fac.SPER ca nu v am plictisit, doar am vrut sa subliniez faptul ca eu am o problema ce poate fi grava iar doctorii nu prea iau in seama, sunt un om perfect sanatos din alte puncte de vedere, nu incerc sa aud acest fasait cum au spus altii ci pur si simplu el ma deranjeaza cand uitasem de el si merg intr o incapere linistita, uneori e atat de puternic incat il aud si cand sunt zgomote usoare.Chiar nu am nimic?E imposibil, am facut audiograma si impedanta, cica nu e nimic, inca o precizare, am facut DOUA audiograme la medici diferiti, la unul dintre ei mi-a iesit ok, si anume la dr PASCU din SPITAL ORL PANDURI care m-a tratat cu mare greata, era grabit., alt medic mi-azis ca nu e bun rezultatul, s- ar putea sa am nevoie de interventie chirurgicala, dar el nu are aparatura necesara de aceea mi a dat trimitere la orl PANDURI de unde mi au zis ca nu am nimic. adresa mea de mail daca exista cineva care ar vrea sa si spuna parerea.
8 comentarii
0
02-04-2009, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intre toate plimbarile acestea/...
TI.a lut cineva tensiunea?
asa gen de zgomot este caracteristic presiunii crescute a sangelui in vasele sangvine care iriga urechea interna pe acea parte.
problema trebue exclusa... incepind cu Inima.(cardiologie). cu vasele carotide ( eco dopler)
si terminand cu vasele intracraniene ( angiografie! )
0
03-04-2009, ora 00:31
cristiane
Nu este medic/terapeut
cristiane
dl dr FLUIERARU VALERIU, ma bucur mult ca mi a ti raspun, intradevar mi am luat tensiunea mai mereu de cand am aceasta problema cu pulsatia in ureche si doctorii imi spun ca e ok, mai mereu am 11/7 tensiune, am facut si un EKG Lla care medicul mi a zis ca e ok.va rog din suflet sa nu va suparati pe mine sper ca nu v am stresat.va anexez alaturat subiectul la care mi ati raspuns dvsoastra sa va amintiti despre ce era vorba.VA MULTUMESC ANTICIPAT CRISTIANA , , Ma numesc cristiana, 23 de ani, iar de 5/6 luni am sesizat un fasait in urechea stanga, acest fasait fiind permanent, intodeauna il aud doar cand e liniste, nu am intentia de al auzi, o sa va spun mai tarziu de ce am zis asta.
Am fost la 4 medici orelisti: unul mi a zis ca am spondiloza cervicala.altul ca stau prost cu circulatia la cap, altul ca am disfunctie tubara, iar altul de la ORL PANDUI, dl dr PASCU, MI A ZIS CA NU AM nimic, ideea este ca fiecare mi a dat cate un tratament pe care l am urmat si nici un rezultat, problema mea e fregventa, uneori simt ca ma si doare urechea, am o durere si in spatele creierului mic, de fapt acea durere urca prin spatele urechii coborand in jos pe coloana cervicala.MENTIONEZ faptul ca acest fasait e oarecum ca o pulsatie, ca si un furtun sau vena prin care circula ceva.Am fost si pe la neurolog, m am rugat de ei sa mi dea o trimitere sa fac un RMN, abia mi au dat, zilele astea sper sa reusesc sa-l fac.SPER ca nu v am plictisit, doar am vrut sa subliniez faptul ca eu am o problema ce poate fi grava iar doctorii nu prea iau in seama, sunt un om perfect sanatos din alte puncte de vedere, nu incerc sa aud acest fasait cum au spus altii ci pur si simplu el ma deranjeaza cand uitasem de el si merg intr o incapere linistita, uneori e atat de puternic incat il aud si cand sunt zgomote usoare.Chiar nu am nimic?E imposibil, am facut audiograma si impedanta, cica nu e nimic, inca o precizare, am facut DOUA audiograme la medici diferiti, la unul dintre ei mi-a iesit ok, si anume la dr PASCU din SPITAL PANDURI care m-a tratat cu mare greata, era grabit., alt medic mi-azis ca nu e bun rezultatul, s- ar putea sa am nevoie de interventie chirurgicala, dar el nu are aparatura necesara de aceea mi a dat trimitere la orl PANDURI de unde mi au zis ca nu am nimic. adresa mea de mail daca exista cineva care ar vrea sa si spuna parerea.
0
28-04-2010, ora 14:28
alexandruandreea1986
Nu este medic/terapeut
alexandruandreea1986
D-le Doctor, am o problema legata de vertij.Am ameteli de aproape 1 an dar am neglijat si uite ca am ajuns int-un punct in care cer ajutor din toate partile.Aceste ameteli au inceput cand am vazut prima data un punct negru in ochiul stang si am avut dureri de cap(mentionez ca an acea perioada aveam examene la facultate).am crezut ca este o problema legata de ochi.Anul acesta am fost la un consult oftalmologic si mi-a zis ca nu e nimic grav si mi-a dat ochelari de aproape(cand citesc si cand ma uit la calc)si mi-a prescris niste vitamie..in fine...am de aproape 3 luni ochelari si am aceleasi ameteli, senzatii de voma si disconfort mai ales cand merg cu masina mi-e rau de mor!am fost la dr de familie si mi-a prescris Betaserc si Stugeron...le-am terminat de luat de acum 2 sapt dar vad ca iar incep sa ametesc.a spus ca daca este imi da trimitere la orl sau la neurolog...ce sa mai fac?as vrea sa plec in vacanta 1 saptamana si ma gandesc sa iau betaserc in continuare si cand ma intorc sa ma duc la un consult la orl...in timpul tratanment cu betaserc nu mai ameteam.ce sa fac?Si am mai observat ca pana imi vine ciclu incep ametelile si ma tine mult mult mult de nu mai stiu ce sa mai fac.efectiv ametesc intr-una.va multumesc
0
28-04-2010, ora 17:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
conteaza si Tensiune arteriala, Kg,
trebue sa mergi la ORl sa faci Audiograma.
pana atunci continui cu Betaserc, Mg+B6. Te hidratezi bine !!!
0
30-04-2010, ora 13:26
alexandruandreea1986
Nu este medic/terapeut
alexandruandreea1986
Tensiunea este buna din cate mi-a zis dr.de familie, deci cu tensiunea stau bine! O sa continui sa iau Betaserc dar cu Stugeronul cum ramane?Oricum cu vitaminele stau foarte bine...cel putin acum iau Vitreoclar care sunt destul de puternice...mai are rost sa iau Mg+B6? Intr-o saptamana plec la Galati si ma apuc sa iau din nou tratamentul cu Betaserc( macar o saptamana cat stau acolo stiu ca nu mai ametesc !)apoi ma duc din nou la medic.de fam si ii zic sa-mi dea trimiterea la orl, oricum sa vad cum ma simt dupa Betaserc...oFFFFF poate o sa scap de ametelile astea nesuferite!eu va multumesc ptr raspunsul dat si va voi tine la curent cu aceasta problema!O zi buna va doresc!
0
30-05-2013, ora 13:07
roxana m01
Nu este medic/terapeut
roxana m01
Sunt din PItesti si am nascut la spitalul Universitar o fetita. La spital a fost controlata cu un aparat la urechiuse si mi s/a spus sa revin cu ea peste o luna la control. Am revenit la control si mi s/a spus ca s/a stricat aparatul, indrumandu/ma la clinica Panduri. Acolo am dat peste dl. doctor Pascu, care vazand un copil mic de 2 luni, purtat prin caldura, transpirat, nu a vrut sa o controleze si pe ea fara programare, ar fi durat 5 minute. Cu as fi putut sa fac programare daca am fost trimisa de la Universitar acolo pentru ca nu le functiona aparatul? In fine, acest domn doctor a mai avut impertinenta de a mai face si comentarii stupide gen "nu are nimic doamna, cei care v-au trimis sunt niste prosti" sau "daca nu aude cu o ureche nu-i afecteaza vorbirea" in conditiile in care nici nu s-a uitat la ea. Oare dvs d-le doctor daca nu ati auzi cu o ureche v-ar fi bine? v-ati putea exercita functia pe care o ocupati? Daca nu v-a fost mila de un copilas nevinovat care venea din provincie, nu mai am cuvinte, daca tot venisem cu ea, puteati sa va rapiti din timpul dvs pretios macar 2 min, pentru a nu mai fi purtata si alta data. Nu am cuvinte.
0
30-07-2013, ora 23:01
iapaunescu
Nu este medic/terapeut
iapaunescu
Si eu trec prin aceeasi situatie.Am nascut pe 15 feb 2013. Poveste trasa la indigo. initial am crezut ca eu am scris comentariul si am uitat. va rog lasati-mi un email sa va contactez. sunt disperata, la fel cum si dumneavoastra cred ca sunteti.
0
06-08-2013, ora 11:54
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
buna!..m-am gandit daca sa raspund si eu la aceasta intrebare..dar e acelasi raspuns pe care il dau persoanelor de pe holul spitalului din CLUJ cand ma intreaba de ce nu merg undeva mai aproape de casa mea [eu locuiesc nu prea departe de IASI unde mi s-a spus ca nu mai este nimic de facut pentru o ureche ce la CLUJ mi-a fost operata si sper sa fie bine]..si nu sunt singura care s-a izbit de diagnostice si tratamente gresite..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: