Cum scap de diagnosticul de schizofrenie care mi s a pus la cererea mea?

17-12-2023
turtuduicristian
Nu este medic/terapeut
turtuduicristian
Cu mult timp in urmă am avut o depresie și aveam gânduri triste și anxietate.Deoarece nu mă ajuta niciun tratament am ajuns la un dr.psihiatru căruia i am spus sa îmi de-a injecția zypadera.Bineinteles că nu a acceptat că n aveam diagnosticul de schizofrenie și atunci ca sa pot lua injecția i am spus că am gânduri de sinucidere.Mi a dat diagnosticul și injecția.Deci mi am dorit injecția și am făcut totul pentru a o primi.Am scăpat de injecție și am rămas cu diagnosticul.Mi a trecut depresia dar eu sunt considerat schizofrenic și mă deranjează că sunt discriminat la locul de munca.Multumesc.
7 comentarii
1
17-12-2023, ora 19:56
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Schimba locul de munca si nu mai mergi la psihiatru niciodata.
1
18-12-2023, ora 15:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Treci prin comisie la IML.
0
10-01-2024, ora 13:15
turtuduicristian
Nu este medic/terapeut
turtuduicristian
Iml ul mi a spus că nu ține de ei că doar cazurile trimise de tribunal, judecătorie și alte instituții ale statului le expertizează ei.
0
19-02-2024, ora 13:19
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Internati-va la Obregia, unde faceti toate analizele si tratamentul necesar. Puteti face si o evaluare de psihologie clinica+psihiatrica. Si vedeti ce iese in urma lor. Ideal ar fi sa renuntati la a mai minti in evaluari, deoarece mereu vor fi consecinte negative, dupa cum ati vazut deja.
0
17-03-2024, ora 09:31
turtuduicristian
Nu este medic/terapeut
turtuduicristian
Mulțumesc Dna psiholog.
0
17-03-2024, ora 09:37
turtuduicristian
Nu este medic/terapeut
turtuduicristian
Nu era nicio evaluare, nu știu de unde ați scos o p asta cu evaluarea.Se întâmplă în 2014, eu am cerut diagnosticul ca sa pot sa fac injecția, n a vrut sa mi l dea si i am spus că am gânduri de sinucidere ceace era imposibil căci în eram și sunt credincios și dintotdeauna am o imensă pofta de viață.Dar dr.nu mă cunoștea, a luat o de bună și eu am fost multumit că mi s a dat zypadera.
0
19-03-2024, ora 14:18
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Îmi pare rău să aud că te-ai confruntat cu astfel de probleme și că te simți discriminat la locul de muncă. Este important să înțelegi că schizofrenia și depresia sunt două tulburări mentale diferite, iar un diagnostic corect este esențial pentru a primi tratamentul și sprijinul potrivit. În ceea ce privește discriminarea la locul de muncă, este ilegal să fii discriminat din cauza unei tulburări mintale. Poți lua în considerare să consulți un avocat pentru a discuta opțiunile legale disponibile pentru tine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •