Colon iritabil dau cancer?

27-06-2016
Alma009
Nu este medic/terapeut
Alma009
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti parerea dvs referitor la urmatoarele: in oct 2015 am vazut ca sotul meu a inceput sa mearga din ce in ce mai des la baie, de multe ori nici nu termina de mancat, si pt ca facuse un tratament cu antibiotice pt durere de masea in iarna si nu a luat protectie pt stomac am crezut ca flora intestinala ii e distrusa, asa ca am luat ceva de la farmacie pt refacerea florei si iaurturi. Starea de sanatate era buna altfel, s-a si ingrasat, manca, in afara de mersul des la baie nu am sesizat alte simptome. Problema e ca mersul la baie s-a accentuat si pt ca are unchi cu cancer de colon m-am speriat si am mrers la med de fam care i-a prescris normix o saptamana cu protectie de stomac adecvata si probiotice. Nu s-a mai dus la fel de des la baie, insa tot des fata de obisnuit. Am facut programare la gastro si i s-au cerut niste analize ale caror rezultate sunt: elemente parazitare, oua paraziti, salmonela, shigella, h pylori negative sau absente, vsh la 1 h 15 mm/h, vsh la 2 h 29, bilirubina directa 0.23 mg/dl, bilirubina totala 0.77 mg/dl, colesterol total 182 mg/dl, fosfataza alcalina 262.38 u/L, gamma gt 32.30 U/L, TGO/AST 17.94 U/L, TGP/ALT 16.04 U/L, trigliceride 73 mg/dl, ca 19-9 6.56 U/ml si antigen carcinoembrionar 10.23. Aditional s-a cerut si ecografie la care ni s-a spus ca ficatul e ok, colecist alungit, pancreas normal, splina normala, ambii rinichi ok, doar aerocolie. In urma acestora am primit spasmomen, zir-fos si kreon dar dupa 2 saptamani niciun rezultat. De mentionat ca nu doreste sa faca colonoscopie. In 2014- 2015 au fost niste probleme de ordin familial si care au creeat stres si dezorganizare la mancare, somn...poate fi sindrom de colon iritabil? Simptomele actuale sunt: scaune dese si de multe ori imediat ce mananca, foarte multe gaze(de multe ori merge la baie ca simte nevoia si nu face decat gaze), scaune nici moi dar nici tari, uneori cu mucus sau sange si zice ca il ustura fundul cand face dus. O prietena i-a recomandat controloc. Imi puteti da va rog niste pareri? Multumesc
2 comentarii
0
19-09-2016, ora 22:20
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, din cele relatate trag concluzia ca sotul Dvs necesita o reevaluare gastroenterologica. Diagnosticul de colon iritabil nu poate fi stabilit dcat dupa eliminarea tutoror posibilelor cauze ce pot determina aparitia simptomelor dumnealui. Recomandarile actuale indica efectuarea unei colonoscopii la pacientii trecuti de 45 de ani ce asociaza simptome similare cu cele descrise de sotul Dvs. De asemenea, simptomatologia ce nu cedeaza la tratament reprezinta un semn de alarma. Daca nu doreste realizarea unei colonoscopii (standardul actual de diagnostic), se pot recomanda examene complementare imagistice, in functie de preferintele dumnealui. Va recomand deci sa reluati legatura cu un gastroenterolog pentru completarea bilantului si pentru adaptarea tratamentului.
0
20-09-2016, ora 19:41
Alma009
Nu este medic/terapeut
Alma009
Multumesc pt raspuns. Intre timp situatia s-a acutizat si a necesitat internare prin urgente in 2 iulie, colonoscopie efectuata in spital si diagnostic clar de cancer de colon operat in 20 iulie. La momentul de fata face chimio de preventie sub forma de pastile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.