Candida se tot repeta!

16-03-2022
lorechirila
Nu este medic/terapeut
lorechirila
Buna ziua. De vreo câteva luni după menstruație apare ceea ce eu o numesc candida, din păcate încă nu am reușit să mă duc la un medic. Se manifesta normal, cu macarimi. Luam câte un fluconazol și trecea. Însă luna aceasta a fost foarte agresivă după acele mâncărimi mi-au apărut două răni în zona intimă. Chiar și în momentul în care ștergeam cu un șervețel sau ceva se putea observa pete mici de sînge de la cat de tare eram iritată. Mi-am cumpărat o cremă și totul s-a rezolvat însă mă tem să nu reapară după menstruația de luna aceasta iar.. Nu știu ce aș putea să iau să o pot trata de tot. Am înțeles că și Fluconazolul se repeta câteva săptămâni. Eu luam câte o pastila și gata. Ce va rog, nu doresc sa iau ovule.
1 comentarii
0
16-03-2022, ora 22:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Orice rana in zona genitala trebuie suspectata de Sifilis si trebuie facut testul. Desigur ca poate fi si de la mancarimi. Dar trebuie sa faceti test secretie la ginecolog sa vedeti cu ce e infectia. Chiar daca ar fi candida ea se vindeca cu ovule si Fluconazol. Nu numai cu Fluconazol.
Faceti ce zice medicul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •