Bursita prerotuliana

25-11-2010
spataruconsuela
Nu este medic/terapeut
spataruconsuela
Buna seara.Sotului meu i sa pus diagnosticul de bursita prerotuliana stinga acum 7 zile.Am mers la serviciul de urgenta pentru un consult deoarece il durea foarte rau pciorul, se umflase foarte tare si era rosul.In urma acestui consult i sa dat augmentin si aulin timp de 5 zile.Dupa aceste 5 zile de tratament s-a mai tras imflamatia nu mai este rosu si nu mai doare dar in continuare se mai simte la palpare punguta acea de lichid.As dori sa stiu ce putem face in continuare si daca se retrage inflamatia fara un alt tratament.Va multumesc frumos
4 comentarii
0
27-11-2010, ora 00:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamntul antibiotic este, de obicei, strict contraindicat in asemenea afectiuni.
Aceasta bursita trebuie tratata cauzal, respectiv prin inlaturarea conglictului mecanic cauzator, tratament anti-inflamator, crioterapie locala, repaus etc.
De obicei, daca respectati asmemea prescriptii, procesul inflamator se stopeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2010, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamntul antibiotic este, de obicei, strict contraindicat in asemenea afectiuni.
Aceasta bursita trebuie tratata cauzal, respectiv prin inlaturarea conflictului mecanic cauzator, tratament anti-inflamator, crioterapie locala, repaus etc.
De obicei, daca respectati asmemea prescriptii, procesul inflamator se stopeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-06-2011, ora 22:45
vyoleta86
Nu este medic/terapeut
vyoleta86
Buna seara!Si sotul meu are cam aceiasi problema!Cam de doua luni a alunecat pe ghiata si acum 4 saptamani a observat ca i sa inflamat zona rotulei.Am fost la un doctor si i-a psu diacnosticul de bursita prerotulaian dreapta.De asemenea i sa facut si punctie insa dupa cateva ore piciorul sa inflamatz din nou.Nu simte durere si i sa prescris dicofenac.I sa spus ca in cazul in care bursita se reface sa mearag la operatie!As dori sa va intreb care sunt efectele daca nu afce aceasta operatie si daca este necesara aceasta operatie?Cum il poate afecta in timp?
0
02-06-2011, ora 22:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Indicatia de operatie depinde de examenul clinic local, insa este rarissima.
Inflamatia locala se poate suprainfecta, de altfel singurul motiv pentru care este uneori necesara interventia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: