Imba încărcată și arsuri stomacale

08-10-2019
Sirbuioana
Nu este medic/terapeut
Sirbuioana
De o luna de zile am limba încărcată alba, mai mult înspre esofag, pe vârful limbii se văd papilele gustative pronuntate și roșii, am făcut exudat faringiană, lama linguală, nu mi-a ieșit nimic, de aseară au început și arsurile gastrice pronuntate plus regurgitare, pt limba fac gargara cu bicarbonat, am luat nistatina tit ce se poate, dar din ce in ce mai iritată! Un sfat se poate va rog!medicul ORL mi-a prescris controloc și badijoneze bucale
5 comentarii
0
08-10-2019, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai descris asa de corect si frumos simptomele
Daca citesti acum mesajul, ce ai scris...asa si se impune raspunsul..
Urgent consult la gastrologie, regim corect alimentar, antiacide...la culcare
am explicat pe forum de multe ori..DE CE.
0
08-10-2019, ora 20:29
Sirbuioana
Nu este medic/terapeut
Sirbuioana
Mâine o sa sun, numai ca in oraș la noi nu este medic gastro decât o data la 2 sapt vine de la Iași, sper sa prin loc repede, poate fii ceva grav domnul doctor, sunt distrusă, am 2 copii mici, și am făcut și puțin depresie de frica bolii !
0
08-10-2019, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Digestia proasta e o problema GRAVA
1 afecteaza gatul si nasul si laringele prin acidul gastric in son..de la reflux
2 afecteaza calitatea sangelui si a limfi..si de aici si probleme cu tiroida, cu circulatia cerebrala
incluziv si depresia e de la caluitatea rosta a sangelui

PS...
1 citesti to ce am scris pe forum... o sa intelegi la ce alimente trebuie sa Renunti
2 cumpara Rennie si folosesti ziua la usturimi in gat si 1 la culcare
3 citesti si inveti sa te Hidratezi corect cu apa si ceaiuri si sa te alimentezi corect..3 mese pe zi la ore fixe cu alimente care NU produc reflux gastro esofiagian
0
09-10-2019, ora 11:29
Sirbuioana
Nu este medic/terapeut
Sirbuioana
Multumesc pentru răspuns domnul doctor, o sa va urmez sfaturile, la medic gastro abia peste 2 sapt am loc! O sa duc și probe la scaun! O zi buna!
0
26-10-2019, ora 11:13
Sirbuioana
Nu este medic/terapeut
Sirbuioana
Am revenit cu diagnosticul de la medicul gastro, Reflux gastroesofagian, prezenta bateria H-Pylori, am început schema klacid-amox, durerile stomacale sunt insuportabile, după cât timp se văd rezultatele la antibiotic, sunt la a 3 a doza! Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsurile stomacale - cauze, diagnostic, tratament și sfaturi utile
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •