Boala pilonidala

09-08-2024
fitnes
Nu este medic/terapeut
fitnes
Am fost operat de chistul pilonidal in februarie anul curent. Operația a decurs normal, cu anestezie in coloana, am fost cusut acolo, toate bune, medicul meu mi-a spus că a scos de tot acel chist. Am stat internat 4 zile cu tub de dren la un spital de stat. După aproximativ 6 luni mi-au apărut din nou dureri in același loc unde am fost operat, deocamdată mici spre medii. Nu pot sa stau in șezut, cum eram inainte de a merge la scos acel chist. Am folosit cateva tuburi de Cicatridină spray, nu s-a desfăcut rana. Intrebari: Este posibil sa fie o recidivă? Dacă merg din nou la medicul la care am fost operat, poate observa daca trebuie sa fiu din nou operat de boală pilonidala? Mulțumesc.
1 comentarii
0
09-08-2024, ora 09:25
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Pai, daca nu s-a desfacut rana, de ce ati folosit cicatridina ? Supureaza cumva ?
Dureri locale pot fi, intermitent, mai ales daca sunteti meteorosensibil.
Luati un tratament antiinflamator 7-10 zile cu reevaluare ulterioara. Asta, daca rana nu e desfacuta. Altfel trebuie sa megeti la control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •