Am mare nevoie de ajutor

13-03-2021
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Care sunt șansele ca de la o lovitură ușoară, sa pot face un hematom la cap? Orice lovitura ușoară poate produce un hematom la cap? Eu m-am lovit acum 10 zile la cap, iar a doua zi după ce m-am lovit la cap am fost la spital și mi-a făcut un CT nativ și mi-a iesit:
Fără leziuni heterodense intracraniene cu caracter posttraumatic intra su extraaxiale, infra sau supratentoriale decelabile CT nativ
-Fără devieri de structuri mediene
-Fără asimetrii de relief cortical sau ale sistemului ventricular
-Cisterne bazale libere
-Fără traiecte de fractură vizibile la nivelul structurilor osoase craniene
-Sinusuri paranazale și celule mastoidiene normal pneumatizate
Concluzie:Fără leziuni intracraniene cu caracter posttraumatic vizibile CT nativ
E posibil sa pățesc ceva? Sa mai fac un RMN sau angio rmn? Pot zice ca acum 2 zile m-a durut puțin bratul in ziua aceea, bratul stâng, ieri nu am avut nimic, dar acum seara m-a luat iar o durere ușoară de brat. De la ce poate fi? Menționez ca ma jenează și gatul, am făcut ieri și temperatura cam 37, 5 și acum 2 zile la fel, nasul l-am avut înfundat, și o presiune ușoară în piept când respir. Păreri?
4 comentarii
0
13-03-2021, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
De unde atâta stres și Întrebări??
Dacă scrie Românește ca nu ai Hematom??
Și CT. este normal??
0
13-03-2021, ora 21:32
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Pai dacă nu s - a văzut atunci la 30 de ore de când m-am lovit la CT, și poate s-a format hematom după 8-9-10 zile???
0
13-03-2021, ora 22:17
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Eu ti-am mai raspuns la aceasta intrebare luna trecuta parca, exact ce spune domnul doctor, nu ai nimic, hematomul este un chiag de singe care se formeaza imediat , daca totul e bine la tomograf de ce tot intrebi " ce poti sa patesti daca, daca daca ", stai linistit, continua antrenamentele sa-ti ocupi timpul, fara gantere sa nu te mai lovesti.
0
14-03-2021, ora 12:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider că cel mai bun lucru ar fi să aveți un neurolog sub supravegherea căruia să stați. Și să nu intrați în panică.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.