Ajutorrrr! De la 10-12 ani am migrene

07-12-2007
nucleo.nucleo
Nu este medic/terapeut
nucleo.nucleo
Buna! Sunt baiat, 23 de ani.

Simptome.am de cand ma stiu. Problema e ca nici un doctor nu a stiut sa-mi spuna exact ce am.

De la o varsta frageda (aprox. 10- 12 ani) sufar de migrene, astfel, la inceput migrenele erau puternice.dar erau rare.odata cu trecerea timpului s-au accentuat astfel in perioada 15 - 19 ani aveam o migrena aproximativ odata la 1 luna 2, si se manifestau in felul urmator.incepea cu o usoara durere in partea stanga a fruntei chiar deasupra ochiului, in timp de o ora, durerea se accentua foarte tare...incepeam sa salivez, trebuia sa scuip tot la 5 min.aveam senzatii in care transpiram tot dar imi era frig, brusc treceam lasenzatia opusa.aredeam tot si nu transpiram deloc...nu mai vedeam bine.de obice iin tot acest timp stateam intins. Dupa aprox 3, 5 ore vomam de mai multe ori, pana si ultima picatura de lichid din stomac. dupa inca vreo aprox adormeam, iar cand ma trezeam de obicei a doua zi, ma simteam ca un nou nascut. Doctorii pana nu demult au crezut ca e vorba de splina si mi-au spus ca nu au ce sa-mi faca, pentru ca multa lume sufera de migrene. In 2005, in urma unui accident de masina, am ramas fara splina ( splinectomie). De atunci in coace simptomele sau modificat putin ca sa zic asa. Nu mai am migrene asa dese, iar cand le am durerea nu e insuportabila, asa cum era innainte de accident, dar tot se intampla sa nu vad bine si sa vomez. ( doar dupa ce vomez, reusesc sa adorm ) Mai nou am obsevat, a doua zi dupa *criza* am observat pe crepaturile pielii pe partea superioara, o substanta alba, iar daca dau cu unghiile peste imi raman varci, urme. In urma cu un an am aflat in urma unei consultatii ca am ficatul marit. Va rog spuneti-im daca recuoasteti aceste simptome, si daca au vreun remediu, Ce-mi puteti recomanda ca sa scap de migrene.

A doua problema a aparut in urma accidentului de masina din 2005, la care nu i-am dat mare atentie pana acuma. Am perioade cand nu mai vad bine cu ochii mai ales cu cel stang. Vederea periferica se reduce aproape la zero si poate dura asa pana la 40 de minute. Mi se intampla aproximativ la 3, 4 luni. Ocazional imi apar pete albastre in campul vizual noaptea cand ma uit la lumina.
Puterea de concentrare mi-a scazut considerabil de atunci, la fel si memoria de scurta durata.

Sper ca datele sunt destule astfel incat sa ma puteti diagnostica.
6 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este complicata.sunt multe boli care pot sa duca la asa simptome. Primul pas e sa faci un CT cerebral sa excluzi prezenta unei tumori cerebrale. daca ese ok. atunci unicul medic care ar putea sa te ajute eficient este un reflexoterapeut unde o sa faci acupunctura.
0
16-12-2007, ora 00:00
nucleo.nucleo
Nu este medic/terapeut
nucleo.nucleo
Fvaleriu.te referi la faptul ca o tumoare ar putea sa fie cauza migrenelor sau la faptul ca mi se intampla sa nu mai vad bine cu ochii?
0
30-12-2007, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
Pierderea de vedere periodica cu caracterele descrise de tine este cel mai adesea manifestarea unei stari migrenoase patente.
Migrena este o teulburare a circulatiei creierului fara alte modificari. De obicei se amelioreaza cu virsta. Poate fi agravata de un traumatism, cum ai avut tu.
Pentru siguranta, trebuie un CT cerebral ca sa se excluda posibilitatea unei tumori. Ceea ce nu cred ca este cazul. Esti un migrenos tipic.
Rabdare, si o viata cit mai organizata si sanatoasa.
0
22-01-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
Am 32 de ani si sufar de migrene din adolescenta.Dupa varsta de 18, 19 ani s-au accentuat.De atunci tot incerc sa le gasesc o cauza sau un tratament eficient pe termen lung.Concluziile mele sunt:
-crizele se pot declansa pe nepusa masa, cu sau fara factori decisivi ca stresul, alimentatia, starea emotionala etc.;
-pe mine ma juta Quarelin-ul daca il iau la inceputul crizei; mai apoi e apa de ploaie ca il vomit;
-desi mi-am scos fierea pt. a elimina o posibila cauza-era cam lenesa-crizele au continuat;
-am facut RMN dar nu era cazul de anevrism cerebral sau de tumoare;
-am eliminat anticonceptionalele, mi-am echilibrat viata de zi cu zi dar...au continuat aceleasi stari;
-medicul neurolog a concluzionat ca sunt migrenoasa si ca trebuie sa ma impac cu ideea asta.
Eu nu ma impac deloc, am tampita impresie a unei sabii a lui Damocles deasupra capului.Pot oricand sa ma cultc bine mersi si sa ma trezesc cu migrena.La mine se centreaza pe partea dreapta de cele mai multe ori si tine cam 1, 2 zile.O pot duce pe picioare in faza soft dar daca se lasa cu vomitat sunt leguma.Singura mea sansa rezonabila este sa iau masuri inca de la primele simptome.Am mereu la mine Quarelin, imi pun comprese cu gheata, mananc-cand pot- chestii foarte light.Mi se mai infunda si nasul pe partea cu durerea si-mi prinde bine daca mi-l pot desfunda;de regula folosesc un creion nazal sau infuzii cu mentol.
Sunt asa multe de spus...as putea scrie o carte.motivul pentru care am postat aici este nevoia unor tovarasi de suferinta, care sa inteleaga prin ce trec.Sper sa ne adunam mai multi si sa invatam ceva unii de la altii.
Sa auzim de bine!
0
12-02-2008, ora 00:00
sandrita
Nu este medic/terapeut
sandrita
buna,
cum am recomandat la multa lume, iti spun si tie, daca esti din bucuresti sau poti ajunge aici mergi la clinica Victor Babes, la doctorul Tanasescu Radu. intrii pe site ul clinicii si iti faci o programare, crede ma ca este un medic extraordinar. pe mine m a ajutat enorm.multa sanatate!!!
0
22-10-2008, ora 01:45
user59585
Nu este medic/terapeut
user59585
sandrita tu te ai vindecat de migrene datorita tratamentului acestui doctor?ce anume ai luat?eu intamplator am fost tot la victor babes dar la dr.paunescu.ce sa spun?un om foarte rece care nu m a lasat nici macar sa mi povestesc problema si care se credea superior doar pt ca e doctor.astept sa mi spui mai pe larg despre experienta ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •