Dispoziție ciudata - exaltări și depresii succesive

08-03-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Am avut o perioada în trecut cu exaltări și depresii succesive de genul:
Timp de 2 săptămâni am avut o perioada(cea mai frumoasa din viața mea) in care sa mi imaginam obsesiv niște fantezii pornind de la prietena imaginara.
Dormeam 4 ore pe zii și aveam de 100 de ori mai multa energie decât acuma când dorm 12 ore,
Eram incoerent in vorbire lucru observat de părinți care ziceau că ceva ciudat mi se întâmplă!!
După 2 3 săptămâni am devenit groaznic de deprimat fara niciun motiv: țipete plânsete amenințări că mă voi automutilarea sinucide.
Lentoare de genul nu puteam manca!!
Al doilea episod a fost atât de grav încât a trebuit să mă internez!
Am primit injecție de calmare pentru că aveam o senzație că voi murii instantaneu fara niciun motiv și eram panicat la maxim.
Acuma nu înțeleg de ce am luni in care dorm 16 ore fara energie și deprimat și acuma spre exemplu nu pot dormii sunt extrem de fericit și viața este roz!
Ce mi se întâmplă?
Vă urez un 8 martie plin de bucurie și să vă îndepliniți toate dorințele!!!!
7 comentarii
0
08-03-2019, ora 17:41
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Un consult psihiatric sau o evaluare psihiatrică recentă ați făcut?
Urmări un tratament psihiatric in acest moment?
0
08-03-2019, ora 17:44
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Ai tulburare afectiv bipolara.
Tulburarea afectivă bipolară (TAB) reprezintă una dintre bolile psihiatrice majore şi cele mai severe, fiind caracterizată de un dezechilibru dispoziţional cronic, manifestat prin episoade recurente de depresie, manie sau hipomanie şi mixte, intercalate cu perioade de eutimie, remisiune.
Vorbeste cu clara_p iti va explica mai in detaliu ce se intampla cu tine.cei de la spital nu ti-au spus nimica?
0
08-03-2019, ora 17:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
... În completarea celor de mai sus: tulburarea bipolara se tratează în primul rand medicamentos, pentru stabilizare. Apoi, dacă este cazul, se poate discuta cu un psihoterapeut cu experienta în astfel de cazuri.
0
08-03-2019, ora 18:16
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Psihoterapeut nu are absolut nimica ce sa ii faca unei persoane cu TAB totul este un dezechilibru chimical in creier.
0
08-03-2019, ora 20:22
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Iau tratament cu olanzapina 10 mg romparkin și mai nou sertralina 50 mg și peste 2 săptămâni trebuie sa cresc doza la 100 mg(sper că am scris corect numele).
Diagnosticul meu actual este schizofrenie paranoidă, m-am manifestat în trecut cu suspiciuni accentuate(de genul părinții încearcă să mă omoare), sunt posedați de forțe malefice sau au fost înlocuiți.
Eu am luat odată accidental haloperidol fara romparkin și am făcut extrapiramidal!de aici a inceput suspiciunea că ei au făcut asta itentionat și că vor să scape de mine.
Când l-am întrebat pe medic ce a descoperit în neregula la mine a zis:sunt puțin cam suspicios și am o gândire axată pe lucruri care nu ar trebui.
I-am povestit și ce am povestit aici pe forum dar nu mi-a spus că sunt bipolar.
Am de gând să încep în scurt timp psihoterapia pentru că mama crede și vrea să mă însănătoșesc!
Dar eu i-am spus psihiatrului că nu am planuri de viitor și că mai degrabă aș vrea să mor.
După 15 iunie sau iulie am de gand sa mai fac o evaluare psihiatrica la alt medic că așa își dorește și mama.
0
09-03-2019, ora 14:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
E foarte buna ideea de a va mai consulta si alt psihiatru, poate totusi mai devreme de 15 iunie, cum ati zis, pt a nu va chinui cu simptomele pana atunci. Nu avem destule detalii si njci nu e realist sa va punem aici psihodiagnostic, chiar daca simptomele prezentate indica tulburarea bipolara. Si in schizofrenie se pot intalni simptomele astea, pt ca aceasta tulburare e ca o palarie mare sub care intra o multime de probleme psihiatrice. Iar un diagnostic de schizofrenie, indiferent de tipul ei, nu se pune asa usor - nu stim in cat timp si dupa cate crize ti s-a pus acest diagnostic.
Referitor la ideea ca un psihoterapeut nu are ce sa faca in tulburarea bipolara, va garantez ca ideea asta e doar un mit. Nu doar eu, ci multi colegi am lucrat cu astfel de patologii si se pot obtine rezultate bune si foarte bune chiar. Depinde la fiecare individ, de resursele biologice si psihologice pe care le are, de modul in care si-a conturat personalitatea si evident, de alte patologii asociate, dar si de mediul in care traieste, plus educatia lui. Toti factorii enumerati sunt foarte importanti in tratarea acestei patologii severe. Bineinteles, protocolul terapeutic spune ca este indispensabila combinatia psihiatrie + psihoterapie in astfel de cazuri.
0
11-03-2019, ora 19:58
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Psihoterapia are suficiente rezultate si in tulburarea bipolara.
In cazul schizofreniei rezultatele sunt ceva mai putin bune - cam 1 din 3 persoane pot spera la rezultate suficient de semnificative.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul