Aveți COVID-19 și sunteți utilizator de țigări electronice? Un nou studiu recomandă renunțarea temporară la țigările electronice
©
Autor: Domșa Dariana

Utilizarea țigărilor electronice a crescut semnificativ în ultimul deceniu, în special în rândul tinerilor, deși efectele pe termen scurt și lung ale țigărilor electronice asupra sănătății sunt necunoscute. În timp ce studiile nu au găsit o legătură între folosirea țigărilor electronice și o creștere a riscului de testare pozitivă pentru COVID-19, studiul actual găsește o asociere între vaping și experimentarea simptomelor COVID-19 pentru cei care sunt testați pozitiv.
Studiul, conceput pentru a compara frecvența simptomelor comune ale COVID-19 la pacienții pozitivi cu COVID-19 care au folosit țigări electronice, în comparație cu cei care nu au folosit, a utilizat datele colectate de la mai mult de 280 de persoane care utilizau țigări electronice și alte 1.445 de persoane care nu utilizau. Toți participanții au fost confirmați pozitivi cu COVID-19 printr-un test PCR și au raportat simptomele resimțite în perioada de studiu prin autoraportare.
„În timpul unei pandemii cu un agent patogen respirator foarte transmisibil, cum ar fi SARS-CoV-2 (virusul care provoacă COVID-19), este foarte recomandabil să reduceți sau să opriți utilizarea țigărilor electronice și să minimizați potențialul de amplificare a simptomelor”, spune co-autorul studiului, medicul pneumolog Robert Vassallo.
sursa: Science Daily
Data actualizare: 17-01-2022 | creare: 17-01-2022 | Vizite: 404
Bibliografie
E-cigarette users who test positive for COVID-19 are more likely to experience COVID-19 symptoms, link: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220113151402.htm ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- O singură doză de vaccin ARNm nu reduce riscul potențial de a dezvolta simptome pe termen lung în urma COVID-19
- Pulsoxiometria, ineficientă în măsurarea nivelului de oxigen din sânge al anumitor persoane
- Vaccinarea poate reduce riscul de long COVID-19
- Copiii produc anticorpi diferiți ca răspuns la infecția cu SARS-CoV-2
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni