Asocierea dintre durata de viață reproductivă și multimorbiditate în rândul femeilor aflate în postmenopauză

Asocierea dintre durata de viață reproductivă și multimorbiditate în rândul femeilor aflate în postmenopauză

©

Autor:

Asocierea dintre durata de viață reproductivă și multimorbiditate în rândul femeilor aflate în postmenopauză
Un studiu recent publicat în jurnalul Menopause a investigat legătura dintre durata vieÈ›ii reproductive È™i riscul de multimorbiditate la femeile postmenopauzale din China. Cercetarea, condusă pe un eÈ™antion de 1.310 femei cu o durată medie a vieÈ›ii reproductive de 34 de ani, a relevat că femeile cu o durată mai lungă a vieÈ›ii reproductive (peste 35 de ani) au un risc mai scăzut de a dezvolta două sau mai multe boli cronice, comparativ cu cele cu o durată mai scurtă (32 de ani sau mai puÈ›in).
Studiul a utilizat un model de regresie logistică pentru a analiza datele È™i a ajustat rezultatele în funcÈ›ie de mai mulÈ›i factori de covariere. Rezultatele au arătat că femeile din cele mai lungi quartile de durată a vieÈ›ii reproductive (Q3 È™i Q4) au avut o probabilitate semnificativ mai mică de a dezvolta multimorbiditate (ORQ3 = 0,529, CI 95% = 0,347–0,805; ORQ4 = 0,510, CI 95% = 0,308–0,842) față de cele din primul quartil (Q1, ≤32 ani).

Studiul sugerează că expunerea prelungită la estrogeni endogeni, reflectată de o durată mai lungă a vieții reproductive, poate contribui la un risc redus de boli cronice. Astfel, durata vieții reproductive poate fi un indicator important pentru evaluarea riscului de sănătate la femeile postmenopauzale.

Autorii studiului subliniază importanÈ›a monitorizării factorilor reproductivi în practică clinică pentru a identifica femeile cu risc crescut de multimorbiditate È™i pentru a dezvolta strategii preventive personalizate. De asemenea, studiul adaugă la literatura existentă, care leagă durata vieÈ›ii reproductive de rezultate de sănătate precum bolile cardiovasculare È™i mortalitatea.

Dr. Stephanie Faubion, Director Medical al Societății Menopauzei, subliniază necesitatea cercetărilor suplimentare pentru a clarifica direcÈ›ia asociaÈ›iei: dacă prezenÈ›a bolilor cronice determină încetarea mai devreme a funcÈ›ionării ovariene sau dacă bolile cronice sunt rezultatul unei opriri timpurii a funcÈ›iei ovariene.

sursa: News Medical

Data actualizare: 05-08-2024 | creare: 05-08-2024 | Vizite: 186
Bibliografie
Study finds shorter reproductive lifespan tied to higher multimorbidity risk, link: https://www.news-medical.net/news/20240801/Study-finds-shorter-reproductive-lifespan-tied-to-higher-multimorbidity-risk.aspx
©

Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!


Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.
  intră pe forum