Vreau sa ma apuc sigur și foarte serios de sport

02-08-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Vreau sa ma apuc sigur și serios de sport fiindcă mi-a fost recomandat de mulți doctori si imi doresc candva sa am un abdomen atragator insă pentru asta vreau sa fac doar fitness si abdomene nu si sa ridic greutati.Cum pot face asta acasă și mai apoi prinzând curaj și la o sala de fitness?
Apropo recomandati-mi va rog niste instrumente de fitness accesibile pentru acasă și poate chiar și o sala bună de fitness în Galați.
Multumesc!
1 comentarii
1
02-08-2023, ora 06:39
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
fitness: bicicleta, urcat scari, sarit coarda, sarituri cu picioarele in lateral, in x, sarituri in inaltime din pozitia de sezut. sunt atat de multe incat o simpla cautare pe youtube cu cuvantul fitness, sau cardio, sau hiit, e suficient.

daca nu vrei sa faci exercitii cu greutati ar fi bine sa faci macar exercitii cu greutatea corpului: flotari, genuflexiuni, back lougnes
poti cauta pe youtube userul: athlean-x... iei clipurile lui mai vechi ca in alea e mai focusat pt sport decat pe reclama

instrumenete de fitness nu ai merge sa iei daca locuiesti la bloc. Daca stai la casa, e complicat chiar si asa pt ca sunt f scumpe. singura investitie pe care merita sa o faci e pt greutatile de mana
eventual poti cauta pe gymbeam (dot) ro echipament sportiv in sectiunea "Altele"

ca sa faci patratele trebuie sa ai 6% - 8% grasime corporala :)
ca sa ai atat de putina grasime corporala trebuie sa ajungi la un nivel sportiv de peformanta
grasimea se da jos cel mai bine prin construirea masei musculare, intre altele. asa se zice mai nou in social media. pt ca ar creste metabolismul in stare de repaus. si deci in loc sa arzi 1500 calorii in repaus, avand masa musculara arzi 2000 calorii in repaus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: dispozitive fitness

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rețelele sociale sporesct atracția utilizării dispozitivelor fitness
  • Dispozitivele de monitorizare a activității tip brățară fitness ne încurajează să facem mai mulți pași
  • Recomandările și provocările asociate cu dispozitivele purtabile de monitorizare a sănătății
  •