Varicela in săptămânile 2-3

04-03-2022
CarolAnia C.
Nu este medic/terapeut
CarolAnia C.
Bună ziua, am 36 de ani și fiind însărcinată (in primele săptămâni) am luat de la fiul meu de 5 ani varicela. Nici nu știam încă de sarcina, dar simțindu mă rău și știind că încercăm de mult să rămân însărcinată am făcut un test! Surpriza am aflat în aceași zi că am și varicela si sunt și însărcinată. Mi am contactat medicul ginecolog și i am povestit tot și am întrebat de riscuri. Nu m-a lăsat să mă panichez deloc și a zis să am grijă la febră sa nu urce că pot pierde sarcina. Zis și făcut! Am făcut o varianta de varicela cum nu se poate mai urâtă, nu aveam loc pe fata unde sa nu am bube.pe corp nu mai zic. și mă rugam sa treacă cele două săptămâni să pot merge la toate controalele posibile. Aveam toate fricile și spaimele posibile. Nu mi s a propus nici o secunda întreruperea și nici nu as fi făcut...mi am asumat, era un copil dorit! Au trecut lunile iar pe 4.01.2021 la 39 de săptămâni fix, am născut o fetiță superbă, perfect sănătoasă. Dragi mămici...in timpul sarcinii am citit aici toate comentariile și răspunsurile și da am avut o sarcina de care nu m am putut bucura pe deplin de frica, dar nu am renunțat, mi am asumat și am reusit. Dumnezeu e mare! Am vrut doar să știți povestea mea.grea dar cu final fericit! Nu sunt medic și nu pot decide pentru nimeni, ei va pot sfatui cel mai bine. Al meu așa a făcut! Sănătate tuturor!
1 comentarii
0
11-05-2022, ora 22:58
RaluL
Nu este medic/terapeut
RaluL
Multumim !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela în sarcină - riscuri
  •