Umflatura in zona inghinala

03-11-2011
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Buna seara. De aproape o saptamana am descoperit o 'galma'/umflatura in zona inghinala (partea dreapta, la incheietura piciorului). Am fost la medicul campusului universitar si mi-a spus ca am ganglionul drept inflamat. Mi-a dat un antiinflamator (Ipubrofen 200 mg). Il iau de 3 zile, durerea a trecut pentru ca ma durea la inceput, la un moment dat parca s-a mai si micsorat, insa acum am impresia ca tot asa e. Nu mai e dureros, numai ca inflamat tot e...ce sa fac? poate fi ceva grav? vreo infectie? Mentionez ca acum 2 saptamani am fost la ginecolog si mi-a spus ca am o anexita chistica tot pe partea dreapta(am luat antibiotic Zinat). Astept un raspuns. multumesc
5 comentarii
0
04-11-2011, ora 01:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate bacteria este rezistenta la acest antibiotic si ai facut degeaba tratamentul..
Poti face o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, dar trebuie sa astepti cam 10 zile sa treaca dupa ultimul antibiotic administrat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Urinezi normal sau ai usturimi, dureri sau urgenta la urinat. Daca ai asa ceva, poate este o infectie urinara si poti sa faci o - urocultura cu antibiograma.
Vorbeste cu doctorul despre asta.
Pentru analiza de secretie vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte.
0
04-11-2011, ora 10:55
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Am facut antibiograma iar ginecologul mi-a spus ca Zinatul este bun, corpul meu este sensibil la compozitia acestui antibiotic, in sensul ca bacteria cedeaza. dar se pare ca nu a fost asa. Si pe langa antibiograma, la secretia vaginala (lama) mi-a iesit ca am o bacterie numita Leptotrix. ptr asta doctorul mi-a dat sa iau Tinizol si Betadine ovule, iar ptr partener Betadine unguent. Am terminat si tratamentul acesta, dar umflatura aceea tot acolo este. Inflamatia ganglionului se poate datora acestei bacterii? Iar in ceea ce priveste urina, este normala si nu ma doare in timp ce urinez. Prin vara mi-am facut analize si nu mi-a iesit nimic la rinichi.
0
04-11-2011, ora 11:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, ganglionul marit arata ca este o infectie in zona. Probabil ca va trebui sa repeti analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Ganglionul totusi regreseaza cam in 3 saptamani, nu imediat.
Oricum va trebui sa astepti cam 10 zile daca vrei sa faci o alta analiza, pentru ca altfel iti poate iesi rezultatul fals negativ si pana atunci vezi daca da inapoi si ganglionul.
Daca se retrage, este bine. Daca tot mai ai simptome, mergi la medic.
0
04-11-2011, ora 11:50
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Multumesc mult ptr sfaturi. Intre timp, am sunat deja la medicul ginecolog la care am fost si m-a programat saptamana viitoare sa vedem care este cauza inflamarii ganglionului. sper sa fie bine ca m-am cam speriat. Multumesc inca o data.O zi buna
0
05-11-2011, ora 21:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Deea mergi iar la ginecolog, inflamarea ganglionilor inghinali presupune o infectie in zona pelvina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •