transaminazele

14-04-2008
68cris
Nu este medic/terapeut
68cris
in urma unei operatii pe colon am fost diagnosticata co neo. colon st.3.am urmat 12 sedinte de chimioterapie dupa care am facut un ex. c.t.care a iesit f.bun dupa 5luni am inceput un tratament cu 'xeloda'careopreste cresterea mq.tunoral, dupa prima cura am facut un set de analize toate sunt bune trnsaminazele mari tgp128, tgo73, am facut eco.abdominal.totul normal.acum urmez un tratament cu silimarina si esentiale ma simt f.b. dar am trombocitele cam mici 151000, cum le pot creste? ce trebuie sa mananc?sfatuitima ce sa fac. heeeelp.
8 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Modificarile transaminazelor se pot datora chimioterapiei... E bine ca luati Silimarina, care in asociatie cu un regim alimentar adaptat afectarii hepatice va duce treptat la scaderea acestora. Evitati grasimile, prajelile, dulciurile, alimentele care fermenteaza, multi sustin ca in cazurile de neoplasm sa fie exclusa carnea din alimentatie (eu insa nu sunt ferm convinsa de treaba asta, parerile sunt impartite). Atentie cu Essentiale care contine vitamine din complexul B, pentru care de asemenea, administrarea la persoanele ce au avut neoplasm este controversata.
Trombocitele sunt inca in numar normal, adica nu pun probleme la aceasta valoare.
Nu va ramane decat sa urmariti periodic analizele, transaminazele, iar la 6 luni sa faceti cate o ecografie abdomino-pelvina, markerii tumorali - CEA (antigen carcino-embrionar), eventual si CA 19-9, testul pentru hemoragii oculte din scaun (testul Adler), iar o data pe an o colonoscopie.
Va doresc multa sanatate si multa speranta ca totul va fi bine!
0
15-04-2008, ora 00:00
68cris
Nu este medic/terapeut
68cris
mii de multumiri pt.pretioasele informatii si sfaturi, vreau sa va spun ca eu nu consum decat o zi pe saptamana carne si atunci de pui, fara piele, de doua ori peste si restul legume si fructe.va salut cu respect.
0
06-04-2009, ora 17:55
pita
Nu este medic/terapeut
pita
am facut si eu niste analize si am tgo 51 si tgp 80 asta cam ce anseamna?
0
26-10-2010, ora 14:28
mary_diva
Nu este medic/terapeut
mary_diva
Buna, mi-am facut saptamana trecuta analizele de sange, si mi-a iesit lipsa de calciu, anemie, dar ceea ce ma mira este ca TGO mi-a iesit 25.40 din limita maxima31 si TGP, 26.40 din limita maxima 31, si la ambele minimul 5,.pentru varsta mea ar fi cam mari valorile(18 ani). Ce ar fi putut determina cresterea lor? Mentionez ca eu iau diane 35 pentru chist ovarian, si am mai luat si niste ketorol pentru dureri de masea. Dar cand mi-am facut analizele eram in pauza de diane de vreo luna. si MPV (volum plachetar mediu cu limita maxima 10., am 10.62) la ce se refera acest mpv? Helppp.http://forum.romedic.ro/prod/transaminazele_014104.html#adaugajos
0
05-11-2010, ora 22:04
rococo1
Nu este medic/terapeut
rococo1
mi-am faut analizele urmarindindeosebi nivelul colesterolului, pentru ca este ridicat. iveul lu a scazut, entru ca de 45 de zile iau Zeplan, dar am descoperit ca am marite transaminazele : TGP= 48, TGO=43. Ma ingrijoreaza! Poate f efectul Zeplnului ? Alta data am luat Simvacard s mi-au crescut trigliceridele. Ce sa fac? Sa mai fac si alte analize, sa iau esntiale, vitamine??
0
18-12-2010, ora 10:43
marymm
Nu este medic/terapeut
marymm
Buna ziua, dupa o stare de rau avuta la serviciu, ducandu-ma la urgenta mi s-a spus ca am avut o cadere mare de calciu, dar in urma unor analize de urgenta mi s-au depistat TGO-77 si TGP-74 valori foarte mari fata de cele normale.In prima faza mi s-a recomandat Ag HB5 si Ac anti HCV fiind suspecta de hepatita B sau C. Sunt foarte suparata chiar disperata pot spune pentru acest lucru, cu atat mai mult cu cat in luna aprilie mi-am facut analizele si totul a fost bine.Nu sunt consumatoare de alcool, nu mananc grasimi si cu atat mai mult din luna februarie de cand sotul meu a fost gasit cu diabet gatesc si mananc numai mancare de regim. Oare faptul ca in urma cu o zi am terminat un tratament pentru infectie urinara cu NOLICIN si preventiv NISTATIN putea sa influenteze aceste analize? Mentionez ca sunt operata de colecist de 20 de ani. Va rog din suflet sa imi dati un sfat ce am de facut pe mai departe.Va multumesc din suflet.
0
25-03-2011, ora 14:18
emilia ioana
Nu este medic/terapeut
emilia ioana
Buna ziua, am si eu o problema. Am facut niste analize de rutina si am descoperit un TGP 146 si TGO 58, proteine in urina 10, RDW 9, 6;PLT 54; PCT 0, 052;PDW 20, 5.Am repetat TGP si TGO si sunt tot duble.
S-a imi fac griji? Am facut azi si testele de hepatita B si C. Ma simt cam obosita si ma umfu in burta si de la apa.
Ce imi spune-ti ama de ce s-a ma sperii?Va multumesc
0
07-02-2012, ora 20:14
lavi80
Nu este medic/terapeut
lavi80
am facut analizele fiicei mele de 1an si 3luni TGO-49, TGP-39
Ce inseamna aceste valori si ce este de facut este ceva grav?
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Enzimele hepatice - ce sunt și când sunt crescute
  • Pregătirea pentru colectomie - o etapă inutilă
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •