Tensiunea mare... credeti ca este corect tratamentul?

24-01-2013
NORII
Nu este medic/terapeut
NORII
Am internat-o de sambata pe mama mea in spital. Tensiunea era de 23 cu 10. Are si probleme cu inima. Varsta 70 ani.
De sambata pana astazi, joi, a avut zilnic stari in care tensiunea crestea la 18-19. I s-a administrat zilnic, pe langa tratamentul pe care-l ia pentru inima si diabet, perfuzii cu Clorura de Sodiu 9% in care avea si nitroglicerina si milgama -cel putin asta am citit eu ieri pe flacon-si furosemid
Problema este urmatoarea. Este normal ca sa fie folosita Clorura de Sodiu in tratarea tensiunii arteriale? Pe prospectul solutiei am citit ca este contraindicata in tensiunile arteriale. Nu vreau sa neg profesionalismul doctorilor din spital, dar eu nu inteleg. Uneori poate fi o greseala, poate nu au altceva ca suport pentru medicamente, va rog mult daca este posibil sa ma lamureasca cineva daca este normala administrarea acestei substante in acest caz. Mii de multumiri
4 comentarii
0
24-01-2013, ora 18:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
referitor la intrebarea ta,
iti scriu ceeace am vazut eu-mergand in vizita la cineva drag- internat la cardiologie- cu hipotensiune.
- seara tarziu vroiam sa plec acasa
si
asistenta venise cu medicamentele pt noapte, , , , ,..
surpriza mea a fost cand,
printre altele se afla si distonocalm?!?
(am citit in prospect si chiar pe Google= scade tensiunea)
-CUM era posibil asa ceva?IN SPITAL !!!
-asistenta mi-a raspuns (la supararile mele) ca, trebuia altceva dar e scump si nu aveau in spital
p.s.
am scris toate astea,
pt ca NU puneai la indoiala profesionalismul dr de acolo
parere:
CHIAR SA PUI LA INDOIALA
si
intreaba cat mai repede...daca e "normal" tratamentul?!?
sanatate mamei
0
24-01-2013, ora 23:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Norri...tratamentul indicat este cel bun...mama ta are diabet si nu i se putea administra solutie de glucoza intravenos, in astfel de situatii se utilizeaza serul fiziologic...daca din neatentie s-ar fi administrat glucoza ar fi intrat in coma diabetica.
0
25-01-2013, ora 01:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multu. viorica, iata aflaram ca
tratamentul e ok
cele bune,
0
25-01-2013, ora 13:47
NORII
Nu este medic/terapeut
NORII
Va multumesc mult. Acum sunt mai linistit. Am mai cautat informatii intre timp si am gasit urmatoarele:

"Datorita eficacitatii documentate a restrictiei de sodiu si a contractiei volumului in scaderea presiunii arteriale, pacientii sunt instruiti dinainte sa-si reduca drastic aportul de sodiu. Unii cercetatori au sugerat ca aceasta nu mai este necesar. Ei isi bazeaza concluziile pe doua observatii: (1) la multi pacienti presiunea sanguina nu este sensibila la nivelul aportului de sodiu, si (2) diureticele reprezinta alta metoda de scadere a rezervelor de sodiu din organism la acei indivizi a caror presiune sanguina poate fi sensibila la sodiu. Totusi, metaanalizele studiilor anterioare privind dieta au aratat pe baza documentelor reducerea cu 5 mmHg a presiunii sistolice si reducere cu 2, 6 mmHg a presiunii diastolice cand aportul de sodiu este redus la 75 mEq/zi. In plus, un numar de rapoarte au demonstrat ca, desi restrictia usoara de sodiu prezinta efect direct redus, daca exista vreunul, asupra presiunii sanguine, ea potenteaza semnificativ eficacitatea aproape a tuturor agentilor antihipertensivi. Astfel, pentru ca permite controlul presiunii arteriale cu doze mai mici de medicamente, restrictia de sodiu determina o reducere a efectelor adverse. In plus, este destul de clar ca la unii pacienti hipertensivi, asa cum s-a notat mai sus, nivelul aportului de sodiu influenteaza presiunea sanguina. Astfel, intrucat restrictia usoara de sodiu nu presupune nici un risc evident, in prezent de cele mai multe ori in practica se recomanda restrictie usoara de sodiu in alimentatie (pana la 5 g NaCl pe zi), care poate fi realizata prin eliminarea tururor suplimentelor de sare in mancarea preparata normal.
De asemenea, unele studii au raportat scaderea presiunii arteriale prin cresterea aportului de potasiu si/sau calciu. De exemplu, suplimentarea dietei cu potasiu de la 50 la 120 mEq/zi reduce presiunea sangvina cu aproximativ aceeasi valoare ca restrictia de sare (cu 6 mmHg sistolica si 3, 4 mmHg diastolica). Desi oportunitatea acestei forme de modificare a regimului alimentar este inca controversata, intrucat un aport de calciu moderat crescut (1, 5 g calciu elementar/zi) reduce probabil gradul osteoporozei legate de varsta, combinarea cu rezultatele studiilor privind suplimentarea cu potasiu indica faptul ca ele sunt probabil utile in mod auxiliar."

Deci e posibil ca administrarea clorurii de sodiu sa se bazeze si pe aceste studii.

Oricum multumesc mult pentru explicatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  •