Tensiune

18-02-2017
Tzigaret
Nu este medic/terapeut
Tzigaret
Buna seara.
Am 19 ani, cam 60 kg cantaresc..nu consum si nu am consumat niciodata alcool si nici nu am fumat.
Sufar de atacuri de panica si anxietate de 7 ani..si cea mai mare teama a mea era inima cum ca as putea face infarct.
Prim 2013 intr-un moment de urat de atac ai mei mi-au facut tensiunea si mi-au gasit 15 cu 10 si puls 138 la doar 15 16 ani cat aveam atunci.
Acum m-am mai linistit dar am facut o alta obsesie pentru tensiunea arteriala...ma macina si ma framanta in fiecare zi.
Ce este drept eu stau foarte mult la pc, imi i-au tensiunea in fiecare zi...uneori si de 5 6 ori pe zi ca sa fiu sigur.
Intr-o seara am descoperit ca aveam tensiunea 13 cu 9 dupa asta...in alta seara 14 cu 8 si de atunci mai mult imi fac tensiunea zilnic...si tot mereu imi iesea tensiunea mica 10 cu 6 uneori si mai mica ei bine acum de 3 seri dupa o zi de stat la calculator ( probabil putin stresat) mi-am facut seara tensiunea si era 14 cu 8.am ramas socat si desigur ca a urmat un atac de panica.
Nu stiu ce sa fac? Imi este foarte frica traiesc tot mereu cu senzatia ca am tensiunea mare...nu mai am curaj sa pun mana pe tensiometru...dar dupa acea seara totusi mi-am mai facut si era 120 cu 79 tot mereu cam asa.
Am mai citit pe un site cu prehipertensiunea...cum ca daca am tensiunea 120 cu 80 am risc 40% sa fac atac cerebral...ma poate lamurii cineva?
1 comentarii
0
22-02-2017, ora 17:06
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Iti sugerez un consult Cardiologic pentru linistea ta si poate un Holter TA dar esti tanar, traieste-ti viata, e normal ca Presiunea Arteriala sa oscileze pe parcursul celor 24 de ore, ea este influentata de foarte multi factori. Incearca sa-ti ocupi timpul cu activitati care sa-ti distraga atentia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici