puls puternic in ureche

10-03-2010
maxsilviu
Nu este medic/terapeut
maxsilviu
de o saptamana ami este infundata urechea, in primele zile cand eram intr-un loc fara galagie imi vibra timpanul, iar dupa de atunci incoace imi bate pulsul foarte tare in ureche si imi este infundata, am fost la medic azi mia facut insuflatie cu para politzer dar fara nici un rezultat auzeam mai bine pe moment tot infundata ramanea, dr a zis ca timpanul este ok.arata bine, deci c-a sa ma intelegeti bine am un simtom ca cel de inceput de otita(stiu cum este ca am ami avut), totusi pulsul din ureche ma omoara, ps.am luat si Claritine crezand ca poate am alergie la chestia asta cu primavara, va rog sa ma ajutati, multumesc
42 comentarii 12 Înainte ›
0
10-03-2010, ora 15:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tyrebue sa masori Tensiune arteriala.. poate faci un puseu !
sa investighezi inima, colesterolul.
sa faci audiograma, timpanograma !
0
10-03-2010, ora 17:14
maxsilviu
Nu este medic/terapeut
maxsilviu
audiograma am facut, acolo mi-a iesit ca aud mai prost cu urechea dreapta, dar o sa-mi iau tensiunea, colesterolul iar apoi poate gasesc ceva, totusi ce este un puseu, va multumesc
0
10-03-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puseu de tensiune este atunci.. cand cresc valorile mult peste norma.. in acest caz se npoate simti pulsul si in ureche !!!
0
11-03-2010, ora 14:34
maxsilviu
Nu este medic/terapeut
maxsilviu
am fost la medicul de faMILIE si mi-a luat tensiunea am, 120-80 si glicemia 108, iar pe linga faptul ca mie infundata si imi zbate in ureche c-a un puls incepe sa ma si doara, ce credeti ca ar trebui sa mai fac sau macar un diagnostic, as dori sa fac un tratament cu augmentin sau ciprozene sau co-trim eel(vechiul biseptol)ar merge? multumesc
0
11-03-2010, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu pot sa dau recomandari pana nu stiu ce ai !
din ce expui TU.. nu pot sa.mi dau seama de diagnostic.
mergi la alt cab ORL.. si lamurestete ce diagnostic ai !
1
07-09-2010, ora 21:04
arist
Nu este medic/terapeut
arist
buna ziua.acum 2 ani am avut pt.prima data tensiunea 15|9, puls 120, am fost am facut ekg, analize sange si urina care au iesit normale, am fost si la un cardiolog care mia prescris tratamentul;egilok jumatate din 25, extraveral, aspacardin, l am urmat aprox.4 luni iar dupa aceea doctorul a considerat ca am tensiunea prea mica si mi la intrerupt treptat cu recomandarea de a lua jumatate de egylok in mom.cand simt palpitatii.de atunci tens.este125cu 80, dar ce ma deranjeaza este ca noaptea cand pun capul pe perna imi aud bataile inimii in ureche, si dupa ce mananc la pranz am unele palpitatii daca ma pun in pat.mentionez ca tensiune am facut pe sistem nervos avand unele probleme in perioada respectiva, si acum am perioade cand ma enervez f.repede. alte simptome cum ar fi oboseala, apatie etc.va multumesc anticipat
0
07-09-2010, ora 22:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
arist
conteaza enorm de mult.. varsta, greutatea, inaltimea problemele coloanei cervicale s.a.
0
10-09-2010, ora 13:55
arist
Nu este medic/terapeut
arist
ma scuzati, am 33 ani, 1, 73 inaltime, 80 kg.vreau sa spun ca in perioada cand au inceput problemele respective aveam 92kg, si am reusit sa slabesc pana in prezent 12kg renuntand la unele obiceiuri alimentare.m am lasat de fumat de 4ani.mentionez ca am unul dintre parinti (mama)hipertensiv de la varsta de 35 ani, actualmente avand varsta de 55ani, ma gandesc ca poate fi genetic.o data la 2 saptamani mai smt cate o palpitatie(lovitura sau zvacnire in piept).lucrez intr un sistem militar unde sunt si momente f.stresante si in perioadele stresante m- ai am unele simptome cum ar fi:palpitatii, oboseala etc.sunt nedumerit penru -ca am aceste simptome(puls in ureche, palpitatii dupa masa de pranz, apatie, iesiri nervoase etc.)iar can d imi masor tensiunea in momentele acelea(am un aparat de masura electronic)tensiunea este 12 cu 8.m ai vreau sa spun ca din septembrie 2008 cand am avut 15 cu9, nu am mai avut cresteri tensionale.eu cred ca ma afectat si psihic din momentul 2008, gandindu ma ca snt prea tanar pt. o boala de inima, ca nu o sa m, ai pot munci, am avut o perioada cand imi masuram tensiunea zilnic, ma culcam cu gandul ca sunt bolnav si masculam tot cu acelasi gand...va multumesc
0
10-09-2010, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine ca ai reusit sa.ti schimbi obiceiurile alimentare..
acum este importantsa te mentii.. si sa ai grija de alimentatie diversificata ( fructe, legume.. cu caresa completez aportul de vitamine si minrale..esentiale.. penttro activitatea normala a organizmului.
Apa plata si ceaiuri 2-3 litri pe zi.
Poenul 1 lingurita dimineata.. poatesa competeze lipsa de potasiu si magneziu.. careduc la acele palpitatii
0
10-09-2010, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polen
0
11-09-2010, ora 20:01
arist
Nu este medic/terapeut
arist
va multumesc pentru raspuns.ma intrebam ce pot face cu pulsul acela care il aud in urechi(numai seara cand pun capul pe perna).multumesc
0
11-09-2010, ora 23:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tinctura de valeriana cate 30 pic la ora 18. si la 22. in jum de pahar de apa.
2. sa ai aparat de luat tensiune acasa. si de fiecare data cand apare acel puls.. sa ei tensiunea..
in functie de rezultat.. o sa trebuieasca de luat tratament corespunzator
0
12-09-2010, ora 20:40
arist
Nu este medic/terapeut
arist
exact asta ma framanta, pentru ca de cate ori a aparut acest puls in ureche si imi luam tensiunea chiar in momentul acela, tensiunea nu era mai mare de 125 cu 80.nu ar fi trebuit sa fie tensiunea mai mare in momentul acela de puls in ureche?
0
15-09-2010, ora 06:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e neaparat. tine si de starea vaselor sangvine( grosime, elasticitate, depuneri de colesterol...s.a)
0
15-01-2015, ora 14:27
bughy1981
Nu este medic/terapeut
bughy1981
Buna ziua...am 33 ani 1, 76cm, 63kg si de vreo 3 zile imi tiuie urechile si simt fluctuatii ale pulsului in urechi..stiti cumva care e cauza...!!??
0
15-01-2015, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un puseu de tensiune
exces de cafea sau energizante
nopti nedormite sau muzica la maxim
posibil si dopuri in urechi..s..m.a..
consultul ORL, verificare tensiune arteriala sunt obliagtorii
0
15-01-2015, ora 19:50
bughy1981
Nu este medic/terapeut
bughy1981
Exces de cafea nu fac..maxim o ceasca pe zi..muzica tare nu are cum...si control medical fac o data la 5. 6 luni..sunt navigator..nu am avut niciodata vreo problema cu inima, circulatie sange, colesterol
0
15-01-2015, ora 19:51
bughy1981
Nu este medic/terapeut
bughy1981
Exces de cafea nu fac..maxim o ceasca pe zi..muzica tare nu are cum...si control medical fac o data la 5. 6 luni..sunt navigator..nu am avut niciodata vreo problema cu inima, circulatie sange, colesterol
0
02-04-2015, ora 16:34
Milarezz
Nu este medic/terapeut
Milarezz
Buna Ziua Am 21 de ani 1.90 m 97 kg Imi aud pulsul in urechea dreapta dar nu tot timpul doar rareori poate odata la 3 zile etc si nu e constant ( se opreste atunci cand mi se umezeste urechea ) de ceva timp si din cate imi dau eu cred ca de la curent seama lucrez in market si pe raion este curent rau ce credeti am fost la orl si nu am stat era prea multa lume... ce sfat (tratament) imi recomandati sa incerc poate imi trece. Cu respect va multumesc
0
05-04-2015, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pulsul in ureche.. NU este boala ORL
poate fi un semn de puseu de tensiune,
oarecum ese obligatoriu consult ORL..sa se excluda un dop de ceara in ureche
si dupa medicul de familie decide daca e cazul de mers la ecografii sau cardiolog
0
06-04-2015, ora 20:00
dragosi
Nu este medic/terapeut
dragosi
buna ziua.de aproximativ 2 luni ami simt foarte tare pulsulan urechea stanga, dureri an piept si ameteli va rog sa ami spuneti daca am probleme cu inima si ce ar trebui sa fac va multumesc
0
06-04-2015, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e vlabil ce am scris mai sus
1 consult ORL
2 monitorizare TA la med de familie si el decide daca te trimite la cardiologie
0
07-04-2015, ora 22:21
Alin c.
Nu este medic/terapeut
Alin c.
Am si eu aceeasi problema, ca si rezolvare mi s-a recomantat sa folosesc dimineata si seara 1-2 picaturi de Ciplox, sau orice alte picaturi oftalmologice auriculare, ce contin Ciprofloxacina. Pe langa picaturi, intr-un pahar de apa am pus o tableta efervescenta de vitamine si 2 lingurite de sirop de afine!..si sa nu uit, stresul este un factor mare care contribuie la pulsatii! eu lucrez in curierat rapid si stiu ce inseamana adevaratul stres! tratamentul l-am completat cu cateva zile libere.
0
14-04-2015, ora 20:16
Alin c.
Nu este medic/terapeut
Alin c.
Am uitat sa precizez, ca trebuie sa stati cca 5 minute, ca picaturile sa ajunga in timpan, apoi inca 5 minute pe spate ca excesul de picaturi, impreuna cu ce au dizolvat in interiorul urechei, sa iasa afara
0
14-04-2015, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alin
tratamentul recomandat cu picaturi este corect.. pentru otitele externe
NU are nimic in comun si nu ajuta la Acufenele.. legate de problemele de circulatie cerebrala
0
30-11-2015, ora 18:17
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Buna seara!am 26 de ani, 1, 60 si 58 kg.Din primavara am inceput sa am un fel de zgomot daca pot sa.i spun asa e ca o tensine, un zvacnit ceva, am fost la orl si mi.a zis sa fac audiograma si impedanta.Acolo mi.a iesit ca aud putin mai slab cu urechia dreapta(in ea am zgomotul)in rest nimic.Mi.a scos si polipii si m.a trimis sa repet audiograma si impedana si la fel.Apoi am mers la alta doctora si mi.a zis ca ar fi o problema cu trompa urechii si ceva de la nas, mi.a dat tratament niste picaturi si pastile si fac aerosoli (mai am 2 sedinte)dar nimic.Ma gandesc sa nu fie ceva de la cap, circulatia cerebrala.Mi.am facut si radiografie SAF si a iesit bine.
0
30-11-2015, ora 18:24
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Am uitat sa mentionez ca zgomotul este in permanenta
0
30-11-2015, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, , trebuei verificata mai des tensiunea arteriala la ambele maini
trebuie facut un consult la cardiologie si neurologie
0
30-11-2015, ora 20:29
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Va multumesc pentru raspuns!
0
07-01-2016, ora 16:09
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Buna seara!legat de problema mea despre care v-am trimis pe 30 noiembrie, adica urmatoarea, , Buna seara!am 26 de ani, 1, 60 si 58 kg.Din primavara am inceput sa am un fel de zgomot daca pot sa.i spun asa e ca o tensine, un zvacnit ceva, am fost la orl si mi.a zis sa fac audiograma si impedanta.Acolo mi.a iesit ca aud putin mai slab cu urechia dreapta(in ea am zgomotul)in rest nimic.Mi.a scos si polipii si m.a trimis sa repet audiograma si impedana si la fel.Apoi am mers la alta doctora si mi.a zis ca ar fi o problema cu trompa urechii si ceva de la nas, mi.a dat tratament niste picaturi si pastile si fac aerosoli (mai am 2 sedinte)dar nimic.Ma gandesc sa nu fie ceva de la cap, circulatia cerebrala.Mi.am facut si radiografie SAF si a iesit bine.
As dori sa fac un RMN dar nu stiu care este mai indicat, cel cerebral sau cel pentru ureche interna.Am vazut ca mai este si RMN cerebral + angio rm, ce inseamna?Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.