Pot fi insarcinata daca nu am simțit ejacularea partenerului prin prezervativ?

12-08-2024
SandraMarin
Nu este medic/terapeut
SandraMarin
Bună, pe 31 iulie am avut un contact sexual protejat cu partenerul meu. El a purtat prezervativ durex, l-a schimbat după aprox 10 minute. Eu nu am simțit ejacularea prin prezervativ, nu eram la ovulație, abia îmi trecuse menstruatia. Totuși, de pe 6 august am început sa am spotting, acum suntem în 12 august, iar eu încă am spotting. Luna trecuta menstruatia mi-a venit cu aprox. 10 zile mai târziu, probabil din cauza stresului la care am fost supusa, eu muncind noaptea, am avut examene la facultate, stresului la locul de munca. Menstruatia ar trebui sa-mi vina undeva pe 17- 23 august, dar ma ingrijoreaza spottingul. Am și o infecție urinarara recurenta, nu simt alte simptome ale sarcinii inafara spottingului si oboselii acumulte de peste zi. Intenționez sa îmi fac un test de sarcina din sânge, dar ma gândesc sa mai aștept câteva zile, ca să nu iasă un rezultat fals. Va rog ajutati-ma cu o părere ca nu știu ce as face dacă as avea un rezultat pozitiv.
1 comentarii
0
13-08-2024, ora 17:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ramaneti insarcinata daca folositi prezervativ.
Pentru spotting adresati-va medicului ginecolog.
Faceti o serie de analize.
O data pe an trebuie facuta ecografie intravaginala, test Papanicolau, test secretie.
Trebuie vazuta cauza spottingului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: