marvelon 21

13-04-2008
moupetz22
Nu este medic/terapeut
moupetz22
buna.iau marvelon 21 de un an jum. si am uitat sa iau a treia pastila din folia noua.mentionez ca am luat-o imediat a doua zi, cand mi-am amintit, dar trecusera cam 13 ore.este necesar o masura suplimentara de protectie (ma refer la pilula de a doua zi) in conditiile in care am avut contact sexual cu vreo 12 ore inainte?
15 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu este necesara nici o masura suplimentara.
0
01-10-2009, ora 12:56
Adriana__20
Nu este medic/terapeut
Adriana__20
Buna ziua! Iau marvelon 21 de o luna si 1 saptamana!Intrebare: este normal sa am dureri de sani ingrozitoare?aveam si inainte sa iau marvelon dar f rar...poate din cauza menstruatiei, dar acum ma dor zilnic!As vrea sa stiu daca mai trece cineva prin asta si daca este normal!In rest nu am nimic de la marvelon 21, ma simt f bine!Multumesc!
0
01-10-2009, ora 16:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este normal. Ar fi recomandabil sa il consultati pe medicul dv de familie daca e bine sau nu sa continuati.
0
05-10-2009, ora 19:51
Adriana__20
Nu este medic/terapeut
Adriana__20
buna seara!Am fost la un control si mi s-a spus ca am Mastoza fibrochistica!Mi s-a prescris un tratament si mi-a mai zis sa renunt la anticonceptionale.prea multe detalii nu mi s-au dat.:(( !Insa am ramas tot nelamurita...as vrea sa stiu cat de grav este si de ce trebuie sa renunt la anticonceptionale.lucru care nu l-as vrea :( !Multumesc
0
05-10-2009, ora 22:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mastoza fibrochistica este o boala tumorala benigna a sanului. Corect tratata, se vindeca.
Printre numeroasele urmari neplacute ale mastozei fibrochistice, este si aceasta, dupa cum vedeti. De aceea, asa cum v-a spus si doctorul dv, e bine sa renuntati la ele pana cand nu e prea tarziu. Totusi, renuntarea la anticonceptionale se face terminand actuala folie odata inceputa si nemai luand alta.
0
16-06-2012, ora 13:24
Anabela3
Nu este medic/terapeut
Anabela3
Buna ziua! folosesc marvelon 21 de un an si 3 luni.Aseara am uitat sa iau ultima pastila din prima saptamana, dar am luat-o azi de dimineata, la diferenta de 13 ore. Daca am avut contact sexual in saptamana aceasta sau anterioara exista vreun risc sa raman insarcinata?
0
18-06-2012, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, deoarece v-ati incadrat in limita de toleranta, care la anticonceptionalele de tip Marvelon este de 24 de ore.
0
06-07-2012, ora 09:22
AndraT
Nu este medic/terapeut
AndraT
Buna dimineata,

Folosesc Marvelon 21 de mai bine de jumatate de an si acum cateva minute am constat ca am omis sa iau pastila de marti si in loc de marti am luat-o pe cea de miercuri, cea de joi miercuri si cea de vineri joi!!!! decaland astfel pastilele cu o zi. Cum am vazut am luat-o pe cea de marti azi, vineri.. este bine ce am facut? Exista riscul de a ramane insarcinata avand contact sexul ain aceste zile?
Practic, sunt cu pastilele la zi, dar decalate...
Multumesc frumos.

Andra
0
06-07-2012, ora 16:18
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
deci ai luat pastila in fiecare zi nu?? insa ai incurcat zilele??? deci acum esti la zi, asa ca nu exista posibilitate sa fii insarcinata deoarece acele inscriptii cu zilele te ajuta sa contabilizezi cum s-ar spune numar de pastile si astfel practic sa nu te incurci sa ei doua pastile in loc de una pe zi in cazul in care ai uitat daca ai luat-o. ele continn aceeasi cantitate de hormoni. don't worry data viitoare fii mai atenta:*
0
06-07-2012, ora 16:19
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
si eu iau marvelon 21 de 3 ani! le ai luat la aceeasi ora in fiecare zi???? e imp sa nu depasetsi cu 12 ore ora initiala!
0
06-07-2012, ora 20:05
AndraT
Nu este medic/terapeut
AndraT
DA, am sarit peste marti pur si simplu si in loc de pastila de marti am luat-o pe cea de miercuri, pe cea de joi miercuri, aia de vineri joi si azi am vazut ca am sarit peste marti si am luat-o azi in locul celei de vineri... :D
Le iau la acceasi ora, am avut si mici abateri dar nu sa depaseasca 1 ora 2 dar azi am luat-o la 11 ziua in loc sa o iau la 8 seara ca m-am panicat :D
Multumesc!

Andra
0
06-07-2012, ora 23:11
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
ok, nu e pb, stai lin nu se intampla nimik, nu mai lua alta azi de la 11 pan la 8 seara nu sunt 12 ore incepand de maine ar trebui sa iei tre[ptat pana ajungi la ora 8 seara c ai decalat rau ora, ia maine de ex la ora 3, poimane la 5 6 si luni la 8 seara... te pooop
0
16-09-2012, ora 16:48
marybell
Nu este medic/terapeut
marybell
Buna ziua.Folosesc si eu tot Marvelon 21.Am facut o cistita si am facut tratament cu Sumetrolim, care are in compozitie si Trimetoprim, care din cate am citit s-ar spune ca e un antibiotic?Nu stiu daca sunt informata corect.As dori sa stiu daca acest medicament scade eficienta Marvelon 21.Nu am folosit masuri suplimentare de protectie.Va multumesc.
0
16-09-2012, ora 16:50
marybell
Nu este medic/terapeut
marybell
Si inca o intrebare.Se pot folosi simultan anticonceptionale si antidepresive?Am niste probleme emotionale si mi-a fost recomandat produsul 5 HPT(produs homeopatic).Vreau sa stiu daca au vreo interactiune intre ele sau daca scade eficienta Marvelon 21.Va multumesc.
0
17-09-2012, ora 00:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, Sumetrolim este printre antibioticele care pot interfera cu anticoncepţionalele. Aplicaţi regula de 7 zile, adică atâta timp cât luaţi Sumetrolim şi încă 7 zile după aceea consideraţi că nivelul de protecţie este nesigur.

2. Anticoncepţionalele pot interacţiona atât cu antidepresivele cât şi cu produsele homeopate. Mai mult, anticoncepţionalele pot provoca ele însele depresie sau agrava o depresie preexistentă. Dacă problema persistă, ar fi bine să schimbaţi metoda contraceptivă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul