investigatii suplimentare?

20-07-2009
Lampa
Nu este medic/terapeut
Lampa
Buna ziua.
De 3-4 luni aveam o senzatie in ureche de presiune temporara (pocnea..imi auzeam in cap ecoul cand vorbeam, era ca si cum eram sub apa cu urechea stanga, dupa un timp ma lasa..procesul se repeta din ce in ce mai des...am pus-o pe seama faptului ca locul unde lucrez e curent).., in urma cu o luna am fost la mare, mentionez ca nu am facut baie...consider ca e important...in drum spre casa..a inceput sa-mi curga nasul si dupa 6 ore ma durea urechea tare..la inghitituri si nu numai.a doua zi am fost la orl-ist.nu am gasit privat..la policlinica mi-i s-a dat diagnosticul de otita catarala si rinofaringita.cu o mica deviatie de sept.si tratamentul: eritromicia, melox, olynth, garasine si hexarolleten pastile 10 zile, ..intre timp durerea a trecut..dar senzatia de presiune si vibratie a timpanului a ramas...am fost la un orl-ist privat...diagnostic: catar tubar (trompa lui eustachio infundata) si o rinita..nicidecum deviatie de sept sau altele.posibil necesara o radiografie a sinusurilor cu tratamentul: metronidazol, ketotifen, pinosol, paracetamol sinus, decasept, ...7 zile.dupa 7 zile la control.acelasi lucru...senzatia de ureche sub presiune.nu s-a modificat mare lucru. dr mi-a spus ca e ok...rinita a trecut, nu e nevoie de radiografie a sinusurilor, audiograma era ok..o diferenta foarte mica intre urechi, si ca trebuie sa am rabdare ca o sa treaca.mi-i s-a scos cu aspiratorul din nas,.mi-i s-a bagat cu o pompita aer pentru a face aerisirea intre nas si ureche..tot degeaba...un pansament in ureche cu alcool boricat (daca am inteles bine)...2 zile.., , , , fara strand.fizioterapie la domiciliu...sare calduta invelita peste urechea respectiva.toate indeplinite.medicamente cu pumnu.nu mi-a zis sa ma mai duc la control ca va reveni in timp.de o zi mi-a revenit durerea cand eructez.pocneste si repare senzatia de durere..suportabila pana acum.va rog.cati orl-isti mai tb sa vad..??? mentionez ca nu mi-a s-a dat nici o investigatie in plus de facut...am respectat tratamentul a 2 dr..si senzatia nu trece.adaug si faptul ca obosesc relativ repede.am o senzatie de insufiecienta respiratorie si oare faptul ca uit foarte repede in ultimul timp sa aiba vreo legatura???

Va multumesc
5 comentarii
0
20-07-2009, ora 16:08
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Examen de cavum--il face tot ORL-istul
0
20-07-2009, ora 16:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Deci sa facem rezumatul:

1. primul tratament la clinica fara rezultat in ciuda unui pumn de medicamente
2. al doilea tratament la clinica privata fara rezultat in ciuda unui alt pumn de medicamente
3. promisiuni desarte de vindecare
3. 3-4 luni au trecut de la primele simtome.
4. de atunci pacientul oboseste f. repede, uita si are insuficienta respiratorie ?

De la ce sa fie toate astea ?
De la pumnii de medicamente care le-ai luat si de la faptul ca prima boala inca nu a fost vindecata ci dimpotriva, de atunci ai mai primit cateve simptome si mai serioase ?

Oare crezi ca asta este vina medicilor care te-au tratat ?
Nu, cu medicamante chimice nu se poate vindeca nici o boala cu adevarat.
Ceea ce ti-a disparut ti-ar fi disparut si daca nu ai fi facut asbolut nimic sau ai fi baut ceaiuri naturale.
Dar ceea ce ai primit in plus fata de ceea ce ai avut MACAR STI DE UNDE VIN !

Daca vrei ajutor adevarat du-te la un medic naturist cu EXPERIENTA sau si mai bine la un medic homeopat. Homeopatia este o stiinta si vindeca, la naturisti depinde mult de medic.

Nu-ti mai pune speranta desarta in medicamente chimice si ORL-isti clasici, ca nu o sa te ajute decat vreo minune.

A nu face nimic este mai bine des decat sa-ti umpli ficatul si sangele cu toxine de la care iti mai pierzi si mintile asa cum ai inceput tu. Scuza-ma ca-ti spun adevarul, dar asta este.
Daca nu-ti dai seama macar raporteaza-ne ce ti-a adus tratamentul urmator la ORL-ist!

Succes !
0
21-07-2009, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a intelege de ce un pacient Uita.. si oboseste... NU crezi ca trebue sa specifici si Varsta ?
aceste simptome sunt aproape normale dupa 60 de ani!
inaltime, greutatea, tensiunea arteriala !
boli cronice.. cardiace sau pulmonare!
probleme la coloana cervicala?
0
21-07-2009, ora 09:15
Lampa
Nu este medic/terapeut
Lampa
AM doar 30 de ani, 1, 65 cm, 51 kg, tensiune cam 90 cu 50, 40...in rest boli deosebite nu am avut niciodata si nici in familie antecedente.. Intrebarea mea trebuie sa mai astept sa-mi treaca urechea sau sa mai consult al treilea orl-ist? Acum revenind durerea iau ibuprofen cate 1, 2 pe zi.

Multumesc
0
21-07-2009, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa consulti un ORL.. care are la cabinet audiometru si Timpanometru.
este important de stiut daca este..1.o hipoacuzie de transmisie.. si este legata de nas+timpan.
2. o hipoacuzie neurosenzoriala.. legata de afectarea nervului auditiv( de la tensiunea joasa si circulatie cerebrala proasta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: