Hipermobilitate, scolioza, miopie si dureri

23-01-2023
laviniaFlorentina
Nu este medic/terapeut
laviniaFlorentina
Buna ziua!

Eu am hipermobilitate, scolioza cervicala de mica(pare ca este ereditara.. are si mama, a avut si bunica), scolioza toracala, iar lombar inca nu am investigat, o miopie de -4.5 care e in crestere de cand eram mica, dureri cervicale, dureri de genunchi, durere la incheietura piciorului cu bazinul.

As dori sa fac mai multe investigatii medicale sa aflu daca acestea pot fi simptoame ale altor boli/sindroame(EDS, sindromul Marfan, sindromul Stickler, etc.).
Am fost la un Doctor Reumatolog care nu avea multe cunostinte despre cum se testeaza aceste sindroame, dar mi-a spus sa merg la fizioterapie si sa nu fac inca investigatii ca sunt tanara(29 de ani), dar as dori insa sa le fac.

Credeti ca ma puteti ajuta in legatura cu asta? Sau aveti o recomandare a unui doctor care are experienta in acest domeniu?

Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
23-01-2023, ora 16:24
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Probabil la spitalul militar veti gasi doctori ce cunosc aceste sindroame, sau universitar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce copiii au nevoie de mai multă lumină violet și legătura cu miopia
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Scolioza în sarcină
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Laxitatea articulară
  • Cifoscolioza
  • Miopia, asociată cu o slabă calitate a somnului și timpul petrecut în fața ecranului
  • Orele petrecute la calculator pot crește riscul de miopie la persoanele tinere
  • Potențial tratament pentru miopie la copii: 7-MX, un metabolit găsit în cafea
  •