Gust si miros diminuate (covid 19)

11-12-2020
cetatean99
Nu este medic/terapeut
cetatean99
Buna seara,

Acum 3 saptamani am pierdut din senin gustul si mirosul, urmat de o tuse seaca dar nu agresiva si nu deranjanta adica tuseam de 2 ori/ora.Dupa o perioada au aaprut probleme de respiratie, am fost la medic si am luat Azitromicina 500, Ketanol si ceva probiotic pentru stomac si Aerius.
Nasul s-a desfundat dupa aceea, probleme de respiratie sau diminuat asta dupa ce medicul mi-a dat vitamina C + Zinc (am luat 17 zile), Quarcetina, calciu 1000 mg + D 3 200 deoarece am avut si o lipsa mare de calciu si cam atat.(cate 1 pastila pe zi)
Dupa aceste 3 saptamani, mirosul a revenit partial adica simt mirosul aburilor de cafea chiar daca ibricul este pe aragaz in alta camera, simt parfumurile, sprayurile, iar restul le simt doar daca apropii foarte mult de nas, in schimb gustul este aproape 0 de 3 saptamani, adica simt doar daca alimentul este dulce, sarat, amar etc, dar fara aroma.
Un alt simptom este faptul ca obosesc repede si efectiv simt ca se blocheaza aerul si nu mai pot respira.mentionz ca acest simptom il am doar cand merg o idee mai alert, merg 100 m si la un moment dat simt ca nu mai pot trage aer si ca aerul e blocat in piept.
Am facut radiografie la plamani si apar in regula, la cel drept am avut o haraiala si acum o ami simt cand si cand si pe acel rezultat jumatate din plaman este cu alb.La medic mi s-a spus ca a fsot o viroza si de aceea apare asa si sa iau vitamine in continuare...

Diagnostic radiologic - Hiluri si interstitiul pulmonar supra si infrahilar moderat accentuate bilateral.Scd libere cord si aorta in limitele varstei (28 ani)

Ce parere aveti?Credeti ca dupa 3 saptamani si ceva mai sunt sanse sa recapat gustul?De unde apare aceasta problema ca raman fara aer dupa efort si ca aerul a raams blocat in piept/stomac si nu il mai pot duce la capat?
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Encefalita ca manifestare a infecției cu SARS-CoV-2
  • Studiu: Afectarea multi-organ determinată de noul coronavirus
  • Efectele neurologice ale COVID-19
  • COVID-19 ar putea scădea testosteronul, posibil reducând prognosticul bărbaților infectați
  • Cu ce se diferențiază gripa de COVID-19?
  • Semnificația opacităților pulmonare
  • Au fost identificate 7 forme de manifestare ușoară a COVID-19
  • Aproximativ 20% din bolnavii cu COVID-19 au simptome gastrointestinale
  •