Glicemie măricică

07-09-2022
Scuby
Nu este medic/terapeut
Scuby
Bună ziua!
Întrebarea este: e normal ca glicemie să fie 120 la 1:30/2 ore după mâncare? Pe lângă asta nu prea am putut mânca în ziua respectiva deoarece aveam o stare febrilă destul de accentuată (febra nu scădea de 38, maximul fiind 39). Îmi ieșise și corpi cetonici în urină dar mă gândesc că ar fi fost și din cauza lipsei de mâncare și a febrei.
1 comentarii
0
05-10-2022, ora 21:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
120 e f bine la 1, 5-2 ore de la masa, trebuie sa fie sub 140 la 2 ore de la masa, asa e la sanatosi, deci esti f okey.
Aia cu corpii cetonici nu era de la diabet, ca ei apar in urina daca glicemia sare de 270, nu ai avut asa ceva.
Ca daca aveai intr-o perioada a zilei si nu stiai, nu ai mai fi avut 120 la 2 ore de la masa.
Ca precis ai mancat si carbohidrati la masa, de ex paine.

Ptr sanatosi:

Pe nemancate dimineata la pauza de minim 8 ore de la masa trebe sa fie sub 100.
La 2 ore de la masa cu carbo sub 140 cam orice ai manca.
Iar hemoglobina glicata sa fie sub 5, 7, si asa esti sanatos.

Primele doua conditii daca-s indeplinite, si a treia automat e indeplinita cam.
Prima conditie nu e suficienta ptr a afla clar ce si cum, poate fi sub 100 si la 2 ore de la masa sa ai 210, si atunci ai direct diabet.

De ex eu cu diabet, la 2 ore de la masa am si 230, asa ca sa vezi o comparatie, si dimineata intre 102 si 110 deci mereu peste 100.
Daca la 2 ore ai intre 140 si 200 e prediabet, peste 200 e diabet, nu conteaza aia de dimineata e buna.
Si invers, daca dimineata e intre 100 si 126 e prediabet, daca e de la 126 in sus e diabet la 2-3 masuratori in lab, si deja nu mai conteaza aia la 2 ore, ca automat si aia va fi mare.

Multi au diabet si habar n-au, fac analiza doar dimineata la lab sau acasa.
De ex am prieten cu 80 pe nemancate mereu si are deja prediabet, ca hemoglobina glicata e 6, deci peste 5, 7.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.