Ganglioni inflamati pe toata portiunea gatului probleme de respiratie

19-02-2018
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Buna ziua! Ma numesc Alexandru si am 21 de ani.De cateva luni bune aproape un an ma confrunt cu niste probleme care nu imi dau pace psihic.Am ganglioni subamandibulari inflamati sunt 4 la numar 2 langa marul lui Adam iar alti exact sub barbie.Pe langa acestia am doi in lateralul gatului langa amigdale care deja se pot numii adenopatii cervicale deoarece sunt de marimea unei masline.Iar ca si cum acestia nu erau de ajuns recent am constatat ca au inceput sa se inflameze doi pe lateralul gatului in jos aproape de trapez.Mentionez ca am dificultati de respiratie simt ca nu primesc suficient aer tot timpul am o nara infundanta permanent.Pe langa toate acestea am limba foarte incarcata iar la examenul de candida a iesit normal.Am facut spirometrie radiografie la plamani de doua ori si nimic am schimbat 3 medici orl si toti mi-au spus sa nu imi fac probleme ca nu e nimic grav am facut analize la sange exudate plus analiza la tiroida iar toate au iesit normal.Urmeaza sa fac o ecografie cervicala.Tin sa mentionez ca toate problemele astea au inceput dupa ce am avut un piercing nazal care s-a infectat.Credeti ca poate fi el de vina? Sau ar trebui sa ma pregatesc pentru ceva mai grav? Mentionez ca am fost si la psiholog pentru ca nu mai stiu ce anume sa fac.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat! Sanatate!
6 comentarii
1
19-02-2018, ora 15:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daa. E bine sa mai mergi la psiholog
1' sa.ti scoata din cap prostiile sivfrica de boala
2. Poate o sa intelegi ca interventia in natura si anatomia normala...lasa urmari si complicatii
3. Da.. ganglioniii sunt de la infectiii
4. Mai citeste despre sistemul limfatic... cave normal sa ai ganglioni... fac parte din sistemul de aparare a cirpului si compenseaza prostiile facute de tine
0
19-02-2018, ora 17:01
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Domnule doctor va nultumesc foarte mult pentru raspuns si respect faptul ca mi-ati acordat timp.
Credeti ca ar trebui sa iau ceva antibiotic? So legat de limba cineva mi-a spus ca poate fi si de la stomac.credeti ca e posibil? Eram la un pas de a imi scoate ganglionul si al da la probe...Ciudat insa faptul ca doctorii cand le spuneam de piercul care s-a infectat spuneau ca nu are nici-o legatura ceea ce dupa parerea mea denota ori neprofesionalism ori indiferenta.Va multumesc frumos domn doctor Valeriu!
0
19-02-2018, ora 23:11
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Am facut un test de helycobacter si a iesit pozitiv.Poate fi din cauza aceasta?
1
20-02-2018, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Gasetu pe forum multe pistari unde explic
Problemele gastro intestinale afwcteaza prin reflux.. faribgwle si cavitatea bucala. Dar duc si la imunitate scazuta... asa ca mai citeste
Mergi la gastrologie. Stomatologie
0
20-02-2018, ora 11:37
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Multumesc din nou Domn doctir voi face ceea ce ati spus + voi incepe si un regim impotriva acestei bacterii
0
20-02-2018, ora 12:06
Alexandruemi
Nu este medic/terapeut
Alexandruemi
Voi reveni in caz ca urmez tratamentul iar ganglionii nu se retrag
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •