Ganglion drept la gat

04-04-2014
Laura.24
Nu este medic/terapeut
Laura.24
Buna ziua!

In ultima jumatate de an am avut probleme cu amigdalele. In septembrie 2013 am facut amigdalita si am luat penicilina injectii 1 saptaman. Mi-a tecut, dupa care iar am avut probleme cu amigdalele de cate ori raceam putin. Acum 3 saptamani am racit si m-am decis sa imi fac analizele pentru ca iar ma durea gatul. Analizele la sange mi-au iesit bine, dar VSH-ul era 43 si ASLO-ul 200 asa ca am primit 3 saptamani de moldamin. (mi-am facut si un exudat faringian unde candida si streptococul au iesit absenti)
Azi am luat a doua doza de moldamin (fiind saptamana II de tratament).

Intrebarea me este, de ce simt inca un disconfort la inghitire in partea dreapta? Nu doare foarte tare, dar se simte. Tin sa mentionez ca mi se pare umflat ganglionul in partea dreapta inca de cand am racit.
3 comentarii
0
04-04-2014, ora 23:20
Laura.24
Nu este medic/terapeut
Laura.24
Ma scuzati, ASLO era 278 *
0
05-04-2014, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt mii de mesaje unde se excplica foarte clar
1 daca durearea din gat este de la faringe, , este cazul de consult la gastrologie si de regim alimentar corect..fiindca durearea poate fi de la refluxul gastric
2 daca problema este din cauza amigdalelor.. marite si cu cripte sau cazeum.. tratamentul
u ajuta si trebuie sa te decizi la o operati eclasica de scos amigdalele sau pentru criptolizis cu laser sau radiofrecventa
3 numai un medic ORL..poate sa decida daca amigdalele pot fi tratate sau operate
NU se trateaza probemele de gat, amigdale.. la med. de familie
0
07-04-2014, ora 01:07
Laura.24
Nu este medic/terapeut
Laura.24
Bine, multumesc pentru raspuns. Maine am sa ma duc la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •