Fagofobie. Ajutor. Cum sa nu mor?

16-04-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Cum sa scap de fagofobie?Ajutati-ma ca sunt disperat pot muri oricand, Dumnezeule ajuta-ma
De când s-a înecat tata și era sa moara acum 2 ani jumate sm dezvoltat aceasta fagofobie..frica de a nu ma îneca cu mâncare.
Tata care s-a înecat și putea sa moara nu are frica asta și tocmai am facut-o eu.
Ce sa fac in afara de benzodiazeoine care ma suta puțin sa zicem...
Sunt disperat.
Mereu am vrut sa traiesc și acum pot muri oricând, m-am saturat sa îmi fie frica sa mănânc, sa îmi aleg alimentele s-o sa ma feresc de altele
Sunt varza
Ce pot sa mai fac?
Speranța mea mai e în Dumnezeu dar și asa sunt un păcătos și am fost.
:( Toate relele se lipesc de mine

Ajutati-ma cu un sfat, eare cineva care s-a confruntat cu asa ceva?

Tot ce vreau de la viata și de la Dumnezeu este sa mai traiesc.si sa nu ma înec Doamne fereste:(
Sunt la pământ din toate punctele de vedere.:(
1 comentarii
1
16-04-2024, ora 23:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă psihoterapie cognitiv-comportamentală pentru că poți scăpa de aceasta fobie cu ajutorul tehnicilor acestei terapii, printre care și desensibilizarea sistematică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul