Entorsa genunchi drept cu hematroza

26-06-2013
Bogdan Pavalasc
Nu este medic/terapeut
Bogdan Pavalasc
Buna ziua,

In urma cu aprox 2 luni am suferit o entorsa de genunchi, in timpul unui meci de tenis (miscare de rasucire spre exterior, de pe loc). Am stat 3 sapt cu aparat ghipsat, apoi am facut 2 sapt fizioterapie. Acum cateva zile am facut si un RMN:

-Leziuni in hipersemnal T2 la nivelul ambelor ligamente colaterale si la nivelul insertiei femurale a ligamentului incrucisat anterior si insertiei tibiale a ligamentului inncrucisat posterior
-Colectii lichidiene pericondiliene bilaterale, cu grosime max 15mm

Imi puteti traduce si mie cat e de rau? E nevoie de operatie, kinetoterapie, repaus...?
O sa mai pot practica tenisul la nivel de performanta?
1 comentarii
0
21-08-2013, ora 18:53
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
am si eu o problema., numele meu e Detesan Raul Ionut, am 17 ani si practic sportul de performanta, atletismul, alergari lungi care depasesc 25 de km pe zii. acum o luna si ceva, mi sa acumulat lichid la genunchi, am facut punctie, a fost scos, si am stat 2 saptamani cu piciorul in ghips, verdictul dupa ce am scos ghipsul era entorsa., medicul imi recomandase inca cateva zile de pauza si apoi ma puteam apuca din nou de antrenamente, insa durerile la nivelul genunchiului apareau mereu, am facut fizioterapie pt acele dureri, dar durerea persista, am mers din nou la medic, si am fost trimis din nou la fizioterapie. insa din nou fara succes, dupa o hotarare de a mea am mers la un medic din Tg. Mures, dupa o analiza a genunchiului si un radiologie, mi sa spus ca am leziune de menisc, si trebuie sa fac 2 luni pauza totala, mai pot practica sportul vreodata? chiar daca sa zicem fac ceva mai grav? din cate am mai citit pe internet se mai poate face sport dupa ce se repara meniscul., un raspuns daca se poate, am mare nevoie de el, imi place mult sportul si vreau sa stiu ce sa fac, sa pot continua, va rog, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Traumatisme la sportivi
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •