ENDOMETRIOZA - contraindicat statiune balneoclimaterica 1 mai?

12-09-2012
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Va rog sa imi spuneti daca in cazul in care am endometrioza etse contraindicat sa merg in statiunea 1 mai (Bihor).
Am indicatie pentru problemele cu articulatiile si coloana.
Insa am o endometrioza care jumatate de an mi-a dat dureri insuportabile, acum s-au potolit.
Am citit ca la statiunea baile felix care sunt in apropiere de 1 mai este interzis accesul bolnavelor de endometrioza.

Am luat deja biletul dar as vrea sa imi recomandati daca sa fac fizioterapai si procedurile acolo daca imi vor afecta endometrioza, sau daca este contraindicat pana si sa respir aerul respectiv?
Daca este rau as putea sa nu mai merg.
Sau ce anuem este contraindicat.

Multumsc
3 comentarii
0
12-09-2012, ora 13:58
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Salut,

O sa fiu scurt si la obiect : Endometrioza nu are nimic de a face cu statiunile balneoclimaterice.

Toate cele bune
0
12-09-2012, ora 22:03
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Sa inteleg ca nu ma afecteaza negativ in privinta evolutiei endometriozei daca merg si urmez tratamentul la statiunea balneoclimaterica 1mai?

Citez de pe internet:
'Contraindicatii- afectiuni infectioase, maligne, hematologice, tromboze si trombofeblite acute, cardiopatie ischemica (angina pectorala, infarct miocardic), hipertensiune arteriala cu valori inalte, afectiuni acute ale cailor respiratorii, graviditate, endometrioza, inconstienta anala si urinara, psihoze, epilepsie, TBC.

In ce fel as putea fi afectata?
0
10-10-2012, ora 23:09
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
ei bine... vin tot eu cu raspunsul (poate va fi candva de folos cuiva).
Da.. unele statiuni chiar sunt contraindicate anumitor boli.
Am fost si mi s-a interzis sa fac bai in apele naturale minerale termale din statiune deoarece sunt usor radioactive si au proprietatea de a creste endometrioza sau Doamne fereste orice tip de cancer (pt cine are).
La fel era interzis pentru boli pulmonare si altele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  • Instrumente de diagnostic emergente pentru depistarea precoce a endometriozei
  • Noi descoperiri în diagnosticul și tratamentul endometriozei prin analiza metaboliților intestinali
  •