Despre cancerul pulmonar-De ce se intervine asa de tarziu?

19-03-2012
master2007
Nu este medic/terapeut
master2007
Tatal meu a fost diagnosticat, in luna decembrie 2011 cu o tumora la nivelul lobului inferior drept. A facut o biopsie care a iesit fara celule tumorale. In ianuarie am facut tomograf si pe langa prima tumora a mai fost identificata o a doua tumora pe plamanul stang. Am repetat biopsia si rezultatul a fost altul : fragment tumoral cu aspect de adenocarcinom moderat diferentiat, ulcerat NL. Se recomanda teste IHC. Am fost si la medicul oncolog cu tomografia si prima biopsie, dar nu s-a dispus inceperea unui tratament. Acum mi se spune ca este foarte tarziu. Are si dureri osoase de doua saptamani. De ce nu s-a intervenit la timp? Ce se mai poate face? Toate investigatiile au fost platita din buzunar.
1 comentarii
0
27-08-2019, ora 15:24
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Durerile osoase pot indica metastaze la nivel osos, e nevoie de CT pentru stadializarea cancerului, dar dacă este metastazat, înseamnă stadiu final, deci prognostic nefavorabil. Despre durata procesului de diagnostic trebuie să discutați cu un oncolog, nu îmi pot da cu părerea despre modul lor de abordare al diagnosticului și al tratamentului. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.