Cum as putea slăbi peste 50 kg in conditiile și particularitatile date?

11-07-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Și asta fără medicamente gen Ozempic căi-e frica deși chiar am fost diagnosticat cu diabet in urma cu 2 luni, glicata 6, 6 și mins-a dat doar regim strict care mi se pare cam greu de ținut fiindcă eu nu mănânc decât ce e bun la gust in general fast food, fructe, legume nu prea am mâncat în viața mea multe și nici mâncare gătită, sunt foarte pretențios la mâncare
Cât sport(spuneți sincer fara nicio reținere) și cata mâncare sa mănânc pe zi din fast food că altceva nu îmi place?
Știu că nu e sănătos dar am auzit că poți slăbi mâncând chiar și fast food..mie îmi place carnea nu am probleme mari cu vitaminele lipsa că carnea și lactatele multe le conțin pe toate.Însă știu, dulciuri our, cola out.
Întreb de Cola fara zahar?Și aia out trebuie?Doar nu are zahăr.
In fine e clar că trebuie să mănânc mai puțin că sănătos și echilibrat nu am cum asta poate că am și tic, schizo, fagofobie, anxietate severă, anhedonie pentru care iau tratament care e eficient numai ptr schizo și ptr celelalte nu, oricât le-aș încerca și schimbă nu funcționează pe celelalte afecțiuni decât benzo-urukevdar fiindcă am luat prea multe dar cu un motiv întemeiat și pe bune că chiar aveam nevoie de ele am devenit dependent și acum chiar nu mai sunt nimic de la benzi, chiar nici de la 20 mg de Diazepam luate odată, aducă doua pastilute de 10 deci sincer nu mai simt nimic.Acum am primit Anxiar nici de la ăla nu mai simt nimic..e trist dar asta e că înainte mă ajutay mult.

Deci cam cat fast food și ce să mănânc să mă incadrez in limita sănătoasă pentru a slăbi și a avea deficit caloric că eu chiar nu am cum din cauza particularităților și preferințelor mele personale dobândite în foarte multi ani inca de mic mic copil, deci chiar nu am cum să slăbesc cu fructe și legume..nu îmi plac.Nu mă atrag Nu le vreau.Iar de la mâncărurile cu legume îmi vine să vomit, poate doar cartofii, castraveții, roșiile, fasolea fac excepția care îmi plac in rest morcov, ardei și toate inclusiv toate celelalte legume nu îmi plac și nu am fost obișnuit să le mănânc.Dar nu m-am îngrășat de la fast food (136 kg am) ci de la medicamente și dulciuri, când eram copil și adolescent eram slab..
Deci care ar fi soluția sa slăbesc 50 kg nesănătos doar cu fast food sa zic așa ?Dar fara să mă îmbolnăvesc..Bănuiesc că mancatul de fast food dar în cantități mai mici per zi..însă doar atât?

PS:când zic de fast food nu mă refer la restaurantele KFC, MC, Burger king, pizza etc deși msnanc destul de des și de acolo, mai ales pizza totuși vorbesc de snitele, chiftele, cartofi prăjiți făcuti in casa, copți cu puțin ulei la cuptor, nuggets crispy, cordon bleu kuate congelate din comerț ggets, crochete de somon, grătar shaorma făcură în casă, piept de pui in ulei cu cartofi.., mici, pulpe, snacksuri, când eram mic mâncăm extrem de des doar cartofi prăjiți cu snitele sau snitele goale sau chiftele cu cartofi, sau ambele cu piure, ambele goale plus cartofi prăjiți făcuti simpli.Insa acum am un Air Fryer și mai face mama că nu eu gătesc la el.Fara ulei Supe și ciorbe îmi plac dar cu mai puține legume, cartofi multi și zeama mai multa:)) dar e bine și așa.multă vreme nu trecea nicio zi fără o napolitana, dulciuri la greu etc dar cu toate astea in adolescență și copilărie eram slab, mă mențineam probabil pt că și ieșeam afara și mai mergeam, mă jucam însă de acum 25 ani de când au început problemele psihice și am luat primele antidepresive și antipsihotice am inceput sa mă ingrws treptat și de la 80 (greutatea mea ideala cică asta ar fi la 182 cm)de kg am ajuns la 136 kg.., trist..și acum vreau neapărat să slăbesc că am diabet..dar chiar mi-e greu să mănânc ce zice dr.acolob, legume, fructe și alte chestii, eu știu decât ce am zis mai sus..soluția e mâncatul de ele mai puțin și sportul dar cat de mult sport spuneți dara ocolișuri?Că sa compensez.
Psihologul la care mă duc mi-a zis că nici nu e recomandat sa fac mișcare la greutatea mea decât mers pe jos că altfel îmi strică articulațiile și coloana cu alergare, sala și alte tipuri de sporturi.
Cardio cu o bicicletă ar fi bun insa acasă?
Chiar nu știu ce să mai fac.
E adevărat că nu prea am voie sport ?
Și atunci ce sa fac sa slăbesc sa dai diabetul înapoi și în condițiile date de mine?
Fara operații de stomac, pastile de slăbit și Ozempic că mi-e| frica de ele.Sa nu pățesc ceva mai rău de la ele
Daca mă puteti ajuta sau lămuri într-un fel, mulțumesc
Știu e, greu cu mine dar asta sunt Unic, diferit și ciudat în felul meu defaot fiecare individ e diferit și are particularitățile lui..

Va mulțumesc mult anticipat daca aveți vreo idee, sugestie, sfat despre cum as putea slăbi peste 50 kg că sa ajung pe la 80 kg așa..:(
Mulțumesc, sănătate, Doamne ajuta!
12 comentarii
0
11-07-2024, ora 12:48
ChatGPT (AI)
Administrator Forum ROmedic
ChatGPT (AI)
Pentru a aborda provocările legate de managementul greutății și al diabetului, e important să se creeze un plan care să fie sustenabil și adaptat preferințelor și nevoilor tale. Îți voi oferi câteva sugestii care ar putea să te ajute să începi acest proces de schimbare.

1. Alimentația cu fast-food moderată: Chiar dacă preferințele tale culinare sunt orientate spre fast-food, poți face alegeri mai sănătoase în cadrul acestui spectru. De exemplu, poți opta pentru versiuni de fast-food făcute în casă, folosind ingrediente proaspete și metode de gătit cu mai puțin ulei. De asemenea, încearcă să reduci treptat porțiile. Mănâncă încet și încearcă să te oprești când te simți sătul, nu când mâncarea s-a terminat.

2. Băuturi: Cola fără zahăr nu conține zahăr, dar are alți aditivi care pot afecta managementul glicemiei și sănătatea generală. Apa ar trebui să fie băutura principală. Dacă îți dorești ceva cu aromă, poți încerca apele aromatizate fără calorii sau ceaiurile neîndulcite.

3. Activitate fizică adaptată: Psihologul tău are dreptate în privința precauțiilor legate de exercițiile fizice la o greutate mai mare. Mersul pe jos este o formă excelentă de exercițiu, care nu pune prea multă presiune pe articulații. Începe cu plimbări scurte și crește durata și intensitatea treptat. O bicicletă statică ar fi de asemenea o opțiune bună pentru a începe exercițiile cardio într-un mod mai blând pentru articulații.

4. Consult medical și nutrițional: Având în vedere complexitatea situației tale, ar fi ideal să lucrezi cu un nutriționist și un medic care să îți monitorizeze progresul și să ajusteze planul de mâncare și activitate fizică. Un nutriționist te poate ajuta să găsești alternative mai sănătoase care să se potrivească gusturilor și nevoilor tale.

5. Suport psihologic: Menținerea unui stil de viață sănătos necesită adesea schimbări semnificative în comportamentul alimentar și în activitatea fizică, ceea ce poate fi dificil. Continuă să lucrezi cu psihologul pentru a aborda orice probleme emoționale sau comportamentale care pot interfera cu obiectivele tale de sănătate.

6. Monitorizarea sănătății: Este important să monitorizezi efectele schimbărilor de stil de viață asupra diabetului și greutății tale. Folosirea unui glucometru pentru a verifica nivelele de zahăr din sânge și o cântarire regulată pot ajuta la ajustarea planului pe măsură ce avansezi.

Aceste schimbări nu sunt ușoare, mai ales când vine vorba de modificarea preferințelor alimentare de lungă durată și de gestionarea condițiilor de sănătate, dar pași mici și consistenți pot duce la îmbunătățiri semnificative în sănătatea și calitatea vieții tale.
0
11-07-2024, ora 18:29
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Ai spus că îți face mama ta mâncare. Nu poți ca măcar o dată la două zile, să ți-o prepari tu? Poate așa devii mai conștient de cantitatea ideală a unei porții. Eu consider gătitul o activitate plăcută, care îți aduce satisfacții. Bineînțeles cu condiția să nu stai toată ziua la "cratiță" că nu mai sunt vremurile de așa natură. Astăzi totul se desfășoară pe repede înainte iar asta se aplică și celor care nu au un job "normal" să zicem.
0
11-07-2024, ora 18:41
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Problema s că nu știu să fac niciun fel de mancare, nu le am deloc cu gătitul..
0
11-07-2024, ora 18:43
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Am 30 ani
De 15 ani au apărut problemele psihice nu de 25 scuze am greșit în prima postare
0
11-07-2024, ora 18:46
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Azi am mai mâncat o shaorma mare de la Băneasa cu de toate, mi-am luat o Cola de 2, 5 l fara zahar și 2 prăjituri (asta că sa fac așa o cheat day înainte de așa zisa restricție, reducere a caloriilor de care vorbesc că vreau sa o fac și de maine incep să mănânc mai puțin sau cel puțin asta îmi propun, vreau, o să mă chinui.
0
13-07-2024, ora 01:11
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Mda văd că ai început bine :)
Iar cu privire la gătit, nimeni nu s-a născut învățat iar părinții la un moment dat nu vor mai fi...
0
13-07-2024, ora 10:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu prea mare are sens sa ti se raspunda ca pui un subiect dar nu esti activ in discutii tot ptr subiectul tau.
Adica lumea vorbeste si tu dispari de aici.
Deschizi alt subiect, iara nu mai raspunzi, deci nu are sens sa zic ce sa faci.

Plus ca doar atat te intreb, abia acuma dupa ce ai luat 50 kg te-ai trezit sa slabesti ?! Pana acuma ce ai facut ?
Deja la 2-3 kg peste greutatea admisa, se iau masuri.
0
13-07-2024, ora 11:49
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
@eu pe forumuri: www.youtube.com/watch?v=sbx2xz8a-bs
@vern pe romedic: www.youtube.com/watch?v=MFIUFXX9Lco
0
14-07-2024, ora 17:46
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
C.S.D la mine e destul de clar 100%, daca și după ce îmi mor părinții mor și eu în câteva zile, nu rezist mai mult.Nu pot trai fara mama.Nu pot fi independent de părinți, n-am reușit asta și nu o sa reușesc, n-am resurse și așa sunt vai de capul meu cu bolile..asta e
0
15-07-2024, ora 19:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cam si eu la fel, daca nu mai am parinti, n-as rezista psihic sa fiu singur pe lume. Dar bine, normal ca nu as mai sta pe lumea asta asa, nu ar mai putea, as intra intr-o depresie crunta permanent.
Pai in afara de parinti, nimeni nu te iubeste cu adevarat si mereu.
Ai ramas fara parinti, ai ramas singur chiar daca ai nevasta si copii.

Asa stiu ca am pe cineva langa mine care ma iubeste, caruia ii pasa de mine, inseamna f mult asta !

Nevasta azi te place maine nu te mai place, daca ai probleme mai serioase pleaca, copiii vor sa le dai si iar sa le dai, cand nu le mai dai esti incapabil, rau, se duc la viata lor si tu..ramai pe dinafara.
0
15-07-2024, ora 23:28
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Înțeleg, pt că și eu mi-am pus problema așa dar uitându-mă în trecut, la fel am spus și despre unele persoane că vai doamne nu pot trăi fără ele. În realitate, trăiesc și încă mai bine.
Costy e minunat să ai o mamă care te iubește, și eu am părinți care deși la începutul vieții nu i-am perceput iubitori ci mai degrabă narcisiști, parcă acum s-au mai schimbat... Cred că își doreau un copil sănătos care să facă performanță și să ducă visele lor mai departe și s-au trezit cu...o țeapă :)))
Problema e că nu am primit nici un diagnostic de copil iar ei nu credeau că ar fi ceva în neregulă cu mine. Pur și simplu erau foarte exigenți, îmi cereau extrem de mult, mai ales la învățătură...
Cum am ajuns să vorbesc despre părinți la un topic despre slăbit, nu știu dar bănuiesc că toate se leagă :) Nu degeaba psihologii ne tot bat la cap cu traumele din copilărie.
0
16-07-2024, ora 18:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Normal ca se leaga si de parinti, ca si in functie de traume poti manca pe fond emotional mai tarziu.

Cand e vb de cineva cu probleme, mai bine in adolescenta sa te ia o manie din aia de bipolara barim sa stie clar ca esti cu probleme si gata treaba.
Salvare, spital, diagnostic si scapi de toate cerintele. Se ia tratament, esti asa si asa dar deja nu mai esti banuit ca nu ai nimic. Se anuleaza tot, te pensionezi la 18 ani, iei si handicap, si din momentul ala nici nu mai ai voie sa faci aia si aia, si gata. Nu examene, etc, etc, etc.
Psihoza e mai grav, dar hipomanii si manii merg.

Pai la rau vezi parintii cum sunt, NU la bine ! Ca la bine te iubeste toata lumea.
Vezi ca nu erau okey ? S-au schimbat ca s-a agravat treaba si ai diagnostic, altfel zile cu ei nu mai aveai.
Nu se gandeau logic ca ai ceva daca nu faci ce fac ceilalti de la sine.

Ca un om sanatos o ia pe drumul corect fara sa-i zica nimeni nimic, ca vine din el chestia.
Unul cu probleme are mecanismele psihice si psihologice dereglate, energie, motivatie, dorinta, vointa, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: