Ajutor! Durere la cap, rmn cerebral

04-12-2020
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Am făcut un RMN cerebral fără substanță de contrast, și mi a ieși fără concluzii notabile la rmn, adică mi a ieșit bine. L - as repeta din nou, tot fără substanță de contrast, dar ma întrebam dacă se vad vasele de sânge la acest rmn fara substanta de contrast? Ar vede rmn-ul dacă este o problema și fără acea substanță?
După cât timp poate sa apară un hematom la cap? Poate sa apară după 2 ani? Sau poti sa stai 2 ani fără sa știi ca ai un hematom?
Aștept răspunsuri! Va mulțumesc!
2 comentarii
1
04-12-2020, ora 20:19
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Linistiti va nu avet nimic i afara de anxietate.Daca aveati hematom aveati semne de hipertensiune intracraniana (greata varsaturi cefalee fotofoboe ) si se vedea pe rmn
0
04-12-2020, ora 21:22
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Salut Razvan, hematomul apare imediat (este un chiag de singe ) care daca nu este evacuat se tumorizeaza in timp. Eu zic ca daca un neuro chirurg nu a vazut ceva suspect la RMN, in urma loviturii inseamna ca e bine si nu trebue sa te sperii ca ai putea sa faci dupa multi ani ceva la cap.
Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Erorile de diagnostic, cauza persistenței la copii a simptomelor neurologice determinate de leziunile ușoare la cap
  • Leziunile cerebrale traumatice ușoare pot crește riscul de probleme comportamentale la copii
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •