Acnee VULGARA-ganglion umflat

26-07-2012
thebadass
Nu este medic/terapeut
thebadass
Buna ziua,
Ma adresez tuturor doctorilor cu specialtiate in probleme ale pielii(acneea) cu speranta ca ma puteti ajuta. De aproximativ 5 luni sufar de acnee. Totul a inceput in Februarie cand mi-au aparut cateva cosuri pe fata. Le-am spart, nestiind ca ceea ce fac nu este bine. La scurt timp dupa aparitia cosurilor si dupa spargerea acestora, a inceput sa mi se umfle un ganglion subglandulomandibular.Am stat ce am stat, crezand ca o sa scada. Ce-i drept a mai scazut dar nu suficient(si in prezent se simte la palpare, dar este mai redus fata de ceea ce era in februarie). Am fost la doctor, am facut ecografie, mi s-a confirmat faptul ca este o adenopatie subglandulomandibulara, posibil asociata cu acneeaa. De asemenea am facut analize de sange, unde mi-a iesit ca am stafilococ auriu in nas(analizele de sange le-am facut in urma cu 3 saptamani). Am fost la un medic dermatolog, am luat un medicament numit Augmentin 625 mg timp de 7 zile. Astazi se implineste cea de-a 7 zi si tot mai am acest ganglion umflat(bine, nu mai e cum era in februarie, e semnificativ mai mic). Pe fata am leziuni in urma stoarcerii lor, dar mentionez ca mi-a aparut un cos mai mare, un fel de chist. L-am spart si pe acesta si a iesit sange cu puroi, dar mai mult sange infectat. De asemenea, mai toate cosurile pe care le-am avut nu au avut atat de mult puroi cat au avut sange. Erau mari si dureroase si cand le spargeam iesea mai mult sange decat puroi. Fata mea arata sa zicem cat de cat bine, dar ma supara ganglionul umflat care inca mai exista si faptul ca nu stiu daca este normal atunci cand sparg cosurile sa imi iasa atat de mult sange infectat. Chistul(sau cosul, nu stiu sigur ce e) care il am pe fata, dupa ce l-am spart, la vreo 2 saptamani s-a 'umplut'.
As vrea sa stiu daca ma puteti ajuta in aceasta privinta sau daca puteti sa imi recomandati un doctor capabil, caruia chiar ii pasa si poate sa ma ajute in aceasta problema( sunt din Bucuresti).
Va multumesc pentru ajutorul acordat!
3 comentarii
0
26-07-2012, ora 15:15
thebadass
Nu este medic/terapeut
thebadass
Mentionez ca la analizele de sange am facut si antibiograma si acest medicament ar trebui sa duca la dispartitia stafilococului auriu
0
27-10-2013, ora 22:22
eusebiu26
Nu este medic/terapeut
eusebiu26
am si eu de aproape un an de cand mia aparut un ganlion la gat si tot de atuncia am si acneea. puteti sa ma ajutati cu o vorba.multumesc
0
21-12-2013, ora 19:12
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
fa-ti rost de benzaknen din Austria pentru acnee vulgara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: acneea vulgara

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: