Cercetătorii dezvoltă noi metode de construcție a celulelor sintetice
©
Autor: Vasiliu Alina

Rezultatele apar publicate în revista Nature Communications.
O veziculă lipidică a fost echipată cu o proteină de transport care putea importa arginină și exporta ornitină. În interiorul veziculei, au fost prezente enzime care au descompus arginina în ornitină. Energia oferită de această reacție a fost utilizată pentru a lega fosfatul de ADP, formând ATP.
„Exportul de ornitină produsă în interiorul veziculei determină importul de arginină, ceea ce menține sistemul funcțional atât timp cât veziculele sunt prevăzute cu arginină”, abexplicat Bert Poolman, unul dintre colaboratorii studiului.
Sistemul actual se bazează pe componente biochimice. Cu toate acestea, cercetătorii speră să colecteze genele necesare pentru producerea de enzime care au fost utilizate de sistem și să le incorporeze într-un cromozom artificial. De asemenea, se încearcă sinteza lipidelor și proteinelor sau diviziunea celulară. Celula sintetică finală ar trebui să funcționeze autonom, ca o celulă vie, dar să includă noi proprietăți.
În prezent, sistemul de producere de ATP este folosit pentru studiul proceselor dependente de ATP.
sursa: Science Daily
foto: University of Groningen | Illustration BaSyC consortium
Data actualizare: 04-10-2019 | creare: 04-10-2019 | Vizite: 655
Bibliografie
Scientists construct energy production unit for a synthetic cell. Url: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190918075734.htm ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni