Celule 'cyborg' semi-vii

Biologia sintetică își propune să proiecteze celule care pot efectua funcții noi. Există esențial două abordări în uz, a spus Cheemeng Tan, profesor asociat de inginerie biomedicală la UC Davis și autor principal al articolului. Una este de a lua o celulă bacteriană vie și de a remodela ADN-ul său cu gene noi care-i dau noi funcții. Cealaltă este de a crea o celulă artificială de la zero, cu o membrană sintetică și biomolecule.
Prima abordare permite o flexibilitate mare, dar o celulă vie modificată este, de asemenea, capabilă să se reproducă singură, ceea ce poate fi de nedorit. O celulă complet artificială nu se poate reproduce, dar este mai puțin complexă și capabilă doar de o gamă limitată de sarcini.
Tan și echipa UC Davis au venit cu a treia abordare. Au infuzat celule bacteriene vii cu unitățile de bază ale unui polimer artificial. Odată intrat în celulă, polimerul a fost încrucișat într-o matrice hidrogel prin expunerea la lumină ultravioletă. Celulele au putut menține activitatea lor biologică, dar nu s-au putut reproduce.
"Celulele cyborg sunt programabile, nu se divid, păstrează activități celulare esențiale și câștigă abilități non-native", a spus Tan.
Celulele cyborg au fost mai rezistente la factorii de stres care ar ucide celulele normale, cum ar fi expunerea la peroxid de hidrogen, antibiotic sau pH ridicat, au constatat cercetătorii.
În final, au reușit să proiecteze celulele astfel încât să poată invada celulele canceroase crescute în laborator.
Grupul efectuează cercetări suplimentare cu privire la modul de creare și control al celulelor cyborg și asupra efectelor diferitelor materiale matriciale. De asemenea, speră să exploreze utilizarea lor într-o varietate largă de aplicații, de la înfruntarea provocărilor de mediu la diagnosticarea și tratarea bolilor.
A fost depusă o cerere pentru un brevet provizoriu pentru proces. Lucrarea a fost sprijinită în parte de granturi de la Institutul Național de Sănătate.
Data actualizare: 23-01-2023 | creare: 23-01-2023 | Vizite: 436
Bibliografie
Engineering Cyborg Bacteria Through Intracellular Hydrogelation. Advanced Science, 2023; 2204175
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/advs.202204175
©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- BiliSpec - dispozitivul care facilitează diagnosticarea icterului
- Busola telefonului mobil ar putea măsura concentrații mici de compuși importanți pentru sănătatea umană
- Cercetătorii prezintă un prototip al unui dispozitiv care poate monitoriza constant nivelul de zaharuri, lactat și alcool din sânge
- Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni