Umflatura alba galbui pe/langa amigdala!!sunt foarte speriata

09-02-2021
Pati-Pat
Nu este medic/terapeut
Pati-Pat
Buna ziua.Va rog din suflet sa ma puteti ajuta cat se poate cu ce ar putea fi chiar daca e ceva grav.De vreo 4 luni am ureche/nara dreapta infundate.Acum 3 luni am f la ORL.Mi-a facut fibroscopie, totul normal(laringe faringe etc)Am facut RMN canal auditiv intern fara contrast(normal).Dar de o luna am disconfort in gat partea stanga, si m-am uitat in oglinda si am observat o umflatura cat un bob de piper sa zic, dar culmea e in partea dreapta, pare moale, rotunda sub piele pe amigdala(sau chiar langa spre ext)nedureroasa.(am facut poza)Nu stiu de cand e acolo ca m-am mai uita in gat acum vreo luna si nu cred ca era, sau poate nu am observat eu.Va rog dragi dct.ORL ma puteti ajuta cat se poate cu un sfat pana ajung la ORL iar.Apreciez mult orice raspuns!Dr.Flueraru Valeriu si resul dct ORL de pe forum.multumesc anticipat!
6 comentarii
0
09-02-2021, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca acolo vorbești de un chist amigdalian care poate vorbi despre un gat iritat mult timp de un reflux gastroesofagian
Din cele descrise anterior. La fel confirma faptul ca ai o alimentație incorecta seara și faci reflux gastroesofagian în somn.
Anume când se doarme pe partea dreapta, stonacul se întoarce și favorizează refluxul
0
09-02-2021, ora 13:59
Pati-Pat
Nu este medic/terapeut
Pati-Pat
Multumesc din suflet pt raspuns d-l doctor.Dar nu simt refluxul, nu am deloc arsuri la stomac sau in gat.Simt gatul si nasul uscat mai tot timpul in schimb.Mentionez ca si fumez de aici si temerea mea mai mare ca e ceva grav.Unde va pot lasa o poza va rog poate ar fi mai de ajutor.Multumesc mult!
1
09-02-2021, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dai clic sus pe denumirea cabinetului găsești adresa pe hotmail
Sau pe facebook
Gatul face parte din tractul digestiv anatomic. Are acelas nerv de la limba la colon
Nu e obligatoriu sa simți Tu arsurile
E suficient sa nu te alimentezi corect și deja afectezi toate mucoasele
0
09-02-2021, ora 14:17
Pati-Pat
Nu este medic/terapeut
Pati-Pat
Multumesc.V-am trimis pe adresa de hotmail.Multumesc!
0
09-02-2021, ora 14:58
Pati-Pat
Nu este medic/terapeut
Pati-Pat
Si urechea si nara dreapta dc sunt mereu infundate?au legatura cu cele de sus descrise?La ORL aici(uk) nu mi-au dat nici o explicatie de nici un fel(auz normal, timpanograma normal)
V-am mai lasat un mesaj pe hotmail.Ma scuzati ca va intreb atat de multe, mai mult ma intereseaza ce este cu acel chist.Si va multumesc f mult pt raspunsuri.
0
09-02-2021, ora 16:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
CATAR TUBAR
INFLAMATATIA TROMPEI LUI EUSTACHE
acestea ambele denumire a aceleiasi probleme care infunda urechea din rinofaringe, la fel si rinita hipertrofica cu infundarea nasului. toate sunt rezulatlul unei inflamatii mai vechi a mucoaselor de la un reflux gastro esofagian in somn, silentos. provocat de Greseslile in alimentatie la cina si dupa cina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: