Simptome diabet

18-07-2021
lyssa
Nu este medic/terapeut
lyssa
Buna ziua! De o luna imi simt gatul uscat, am urinari frecvente si cateodata simt furnicaturi la nivelul picioarelor. Am fost la medic sa imi fac analizele de sânge si de urina iar rezultatul a fost glicemie 86, monocitele si fierul seric usor crescute, in urina nu am avut nimic. Exista sanse sa fac diabet de la acele simptome? De la ce alte afectiuni ar putea aparea acele simptome? Tin sa mentionez ca am 1.65, 53 de kg, 15 ani si sunt fata. Am citit ca simptomele diabetului sunt acestea(gat uscat, urinari frecvente, furnicaturi la nivelul picioarelor) si sunt speriata foarte rau.
7 comentarii
0
08-08-2021, ora 17:23
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
86 ala e o glicemie excelenta.

Nu o sa faci nici un diabet, simptomele diabetului da, sunt alea, dar tu nu ai asa ceva.
Cand apar simptomele alea ? Dupa mese cumva la 1-2-3 ore ? Sau nu are treaba cu mesele ?
Nu stiu de unde-s simptomele, trebe sa intrebi un medic de familie.
1
09-08-2021, ora 11:40
lyssa
Nu este medic/terapeut
lyssa
Nu are treaba cu mesele. Am incercat sa reduc carbohidratii si dulciurile pana spre 0, adica maxim daca mancam 2 felii de paine integrala pe zi, in rest doar castraveti, ardei, morcovi, salate, carne slaba(piept de pui fara pielita), oua si rareori caju si migdale. Mai nou observ ca am senzatia ca am ceva dulce pe gat, nu stiu cum sa explic altfel, si mi-a disparut aproape de tot pofta de mancare.
0
09-08-2021, ora 14:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca nu are treaba cu mesele, mai dute la medic si intreaba sa vedem. Urinarile frecvente pot fi si de la o infectie urinara, de ex prietenu meu urina de 4-5 ori pe noapte, i-a dat trat si a scapat.
Furnicaturle nu se stie de unde vin, poate o fi ceva la coloana, nu se stie.
Ma mir cum de pana acu nu ai intrebat.
Te duci la medicu de fam, ii zici treaba, si te trimite la urolog ptr urinat si la neurolog ptr furnicaturi.
0
10-08-2021, ora 17:44
lyssa
Nu este medic/terapeut
lyssa
Fusesem la doctorul de familie inainte, pentru gatul uscat, si mi-a dat de facut un exudat ca sa nu fie vreo infectie sau etc si aparent nu au fost.
0
10-08-2021, ora 22:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si daca te-ai dus si nu s-a rezolvat, mai du-te iar, zi ca nu e ok, sa vedem ce zice.
0
21-10-2022, ora 12:44
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Lisa, in nici un caz nu ai diabet. Glicemia ta e foarte buna in plus diabetul îți dă senzația de foame și sete nu îți taie pofta de mâncare. Totuși pentru liniștea ta, poți repeta analizele de glicemie. Eu acum doua săptămâni am avut vizitaedicala anuală la servici, mi-au făcut glicemia cu înțepătură in deget si mi-a ieșit 85, perfecta. Zilele tr cute a trebuit să fac niste analize medicale și mi-a ieșit glicemia 133...ce nu a mers bine nu stiu. La tine, senzația aia de gat usca e posibil sa fie din cauza unu mic reflux gastric. Alimentația ta e destul de corectă dar cred că ar trebui sa iei in calcul o vizita la gastroenterologie. E posibil ca noapte, acidul din stomac sa urce în sus, pana în gât, să irite mucoasa de pe gât și de acolo senzația de gat uscat.
0
18-11-2022, ora 22:21
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai nu are diabet cu glicemia 86, ce e sub 100 e normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.