Problema Psihica???

13-05-2020
Ion123h
Nu este medic/terapeut
Ion123h
Buna, am 24 de ani si totul a inceput dupa ce am fumat un fum de marihuana si mi a dat’urat’
Dupa vreo 3 4 luni m-au luat niste simptome care pentru mine sunt necunocute.. Noaptea, Doar noaptea cand ma pun sa dorm. Stau in pat incep sa numai am control la ganduri ca si cum as visa. Numai ca sunt treaz..
Nu aud voci.Nu vorbesc cu nimeni. Doar ca nu mai am control la ganduri nu le am mereu.. am perioade de 1 luna 2 cand nu le am. Si perioade maxim maxim 2 sapt. Cand le am...Nu am gasit nicaieri pe forum aceste simptome.Mi-ar putea spune cineva ce sunt cu ele ? Daca este grav sau nu ??
13 comentarii
1
14-05-2020, ora 12:49
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Bună. Un singur fum nu poate da astfel de simptome, dar e posibil ca tu sa fi avut o tulburare anxioasa pe fundal și sa fi ieșit la suprafață odată cu acel eveniment. Cel mai sigur și mai simplu, ar fi sa mergi la un psiholog clinician, sa faci o evaluare psihologica și sa îți tratezi problemele psihologice de fond. E mai ok asa. Dacă ești din București și vrei sa faci acea evaluare, poți sa îmi scrii și stabilim ce e de făcut.
Toate cele bune!
0
14-05-2020, ora 16:16
Ion123h
Nu este medic/terapeut
Ion123h
Mersi pentru raspuns. Din pacate nu sunt din bucuresti.Mie miera frica sa nu fi fost ceva mai grav.
Oricum Va multumesc
0
14-05-2020, ora 17:07
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Cu drag. Totuși, dacă simptomele se mențin, mergi la psiholog, nu ai nimic de pierdut, doar de câștigat.
Și tine-te departe de orice substanță, legala, sau nu. Toate fac rău.
Toate cele bune!
0
14-05-2020, ora 17:44
Ion123h
Nu este medic/terapeut
Ion123h
Asemenea, sincer m-ati calmat. Nu am fost la
Psiholog sau psihiatru de frica sa nu mi se puna un diagnostic gresit sau sa mi dea pastile care sa ma agraveze!!
0
14-05-2020, ora 18:10
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Dacă va fi nevoie de pastile, ele în niciun caz nu îți vor agrava starea. Scoate-ți din cap prostiile astea. Și psihologul nu da pastile ca tratament. Noi tratam altfel. E nevoie și de o evaluare clinică, sa vezi care sunt motivele din spate pt care ai avut acele simptome.
1
14-05-2020, ora 20:22
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Logica psihologului: "Și tine-te departe de orice substanță, legala, sau nu. Toate fac rău."
"Dacă va fi nevoie de pastile, ele în niciun caz nu îți vor agrava starea. Scoate-ți din cap prostiile astea."

Genius! :))
0
14-05-2020, ora 22:07
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Da, bine, unde era politia limbii romane. Mulțumesc pt observație. Era limpede la ce ma refeream, era legat de contextul expus de el, dar nah, fiecare poate interpreta după nevoi.
0
15-05-2020, ora 03:19
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ideea e ca rau pot face si pastilele folosite in psihiatrie, care-s tot DROGURI legale. Sunt nenumarate exemple pe forum in care aceste pastile au agravat starea. De fapt, scrie si in prospectul lor ca pot avea o sumedenie de reactii adverse, constand inclusiv in declansarea sau agravarea simptomelor pe care ar fi trebuit sa le trateze.(in cazul antipsihoticelor scrie ca pot cauza si moartea subita)
0
15-05-2020, ora 11:47
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ok, toate substanțele, inclusiv medicamentele au efecte adverse. Deci hai sa ne drogam cu toții dacă e asa. E ok sa mergem pe logica asta, sau sa discernem un pic?
0
15-05-2020, ora 12:18
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Nu vad nimic rau in a experimenta cu unele substante cu potential benefic. Personal, sunt fan psihedelice. :))
0
21-05-2020, ora 15:58
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Cel mai probabil consumul de marijuana sau simpla idee ca ati consumat marijuana a declanșat o tulburare anxioasa. De aici vin si gândurile pe care le aveti. Anxietatea se afla într-un stadiu latent, o țineati sub control pana la acel eveniment declanșator. Apelati cu incredere la un psiholog clinician pentru a efectua cateva sedinte de terapie psihologica. In urma evaluării psihologice, vi se va spune daca este cazul sa mergeți si la un medic psihiatru.
0
26-05-2020, ora 18:21
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna Ziua
Pentru a găsi o soluție mergeți la un medic psihiatru și o acizi și o evaluare psihologică
0
05-06-2020, ora 02:19
Ion123h
Nu este medic/terapeut
Ion123h
Sincer nu stiu ce sa mai cred, cei care lucreaza ca psiholog imi spun sa merg la un psiholog cei care lucreaza la psihiatrie imi spun sa merg la psihiatru.
Spune ti va rog daca cazul meu este de psihiatrie sau psihologie.
Starile ma.iau doar cand ma cert cu cineva
Sau cand nu dorm pana dimineata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: