mai pot avea copii cu aceste rezultate? :(

12-09-2016
roxana_aron
Nu este medic/terapeut
roxana_aron
Buna ziua,

Ma numesc Roxana, am aproape 38 de ani si am si eu, ca toata lumea de pe acest site, o problema: sunt suspecta de endometrioza (mi-au pus acest diagnostic in proportie de 90%, 3 medici de la 3 spitale diferite, in urma analizelor si a ecografiilor transvaginale); imi doresc enorm un copil (mi-as dori 2, dar...macar unul sa vina..); am ramas insarcinata o singura data, la 21 de ani, am facut avort :(
De la 22 de ani si pana la 34 am luat anticonceptionale Diane35, fara intrerupere (din prostie si comoditate).
In fine, acum vreau sa fac tot posibilul pt a avea macar un copil...si in urma unei discutii cu un medic ginecolog, am demarat "actiunea"; dansa a spus asa: facem niste analize de sange sa vedem ce iese, apoi cea mai buna solutie ar fi operatia laparoscopica pt extirparea chisturilor endometriozice (care au aprox 4 cm pe ovarul drept si 2.5 cm pe cel stang); in timpul operatiei se va verifica si permeabilitatea trompelor si alte chestii...ca nu ma pricep..
Buun, am efectuat urmatoarele analize de sange:
ZIUA 3 CM:
- estradiol= 30 (in limite)
- LH = 6.16 (in limite)
- prolactina = 15.93 (in limite)
- testosteron total = 0.25 (in limite)
- FSH = 13.19 - aici nu e bine (faza foliculara:3.03-8, 08; mijlocul ciclului:2, 55-16, 69; faza luteala:1.38 - 5, 47; menopauza:26.72 - 133.41)
- TSH = 1.9788 (in limite)
- AMH - 1.14 aici nu pricep (femei in perioada fertila:2-4 valori optime; <1 rez ovariana redusa; 4-12.6 suspiciune ovaro micropolichistice; <8.9 prepubertate; menopauza-nedetectabil)

ZIUA 5 CM:
- estradiol= 27 (in limite)
- LH = 6.4 (in limite)
- prolactina = 15.62 (in limite)
- testosteron total = 0.16 (in limite)
- FSH = 12.37 - aici nu stiu daca e bine (faza foliculara:3.03-8, 08; mijlocul ciclului:2, 55-16, 69; faza luteala:1.38 - 5, 47; menopauza:26.72 - 133.41)
- TSH = 2.3067 (in limite)
- AMH - 0.93 aici vad ca nu e bine (femei in perioada fertila: 2-4 valori optime; <1 rez ovariana redusa; 4-12.6 suspiciune ovare micropolichistice; <8.9 prepubertate; menopauza-nedetectabil)

ZIUA 21 acelasi CM: progesteron 28.82 (in limta pt faza luteala)

Mentionez si faptul ca sotul meu are 44 de ani, urmeaza sa faca si el o spermograma si o spermocultura...sa vedem ce rezulta si de acolo..

Acum..intreb si eu ca femeia nerabdatoare...(pt ca doamna doctor cu care am discutat este in concediu momentan si o sa ajung la dansa abia peste vreo 2-3 sapt)...ce rezulta din aceste analize (coroborate cu mica istorioara)...mai pot face copii?? Mai am sanse sa raman insarcinata pe cale naturala? Su va trebui sa recurg la IA sau FIV...? As dori si parerea dvs, in masura in care aveti timp sa-mi raspundeti..

Multumesc frumos,
Roxana
2 comentarii
1
14-09-2016, ora 11:04
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Pentru confirmarea diagnosticului de endometrioza se face prin examenul histo-patologic, intre timp va recomandam ca sotul sa efectueze o spermograma si spermocultura pentru a avea o imagine de ansamblu pentru ambii partenei
Investigatiile recomandate de medicul dvs sunt corecte si este recomandat sa le efectuati. Exista sanse sa ramaneti insarcinata de aceea este bine sa aveti un medic care sa va indrume si sa va ajute in aceasta perioada si mai ales sa va sustina increderea ca acest lucru se poate intampla

Echipa Medicala Marie Stopes
0
14-09-2016, ora 12:13
roxana_aron
Nu este medic/terapeut
roxana_aron
Multumesc mult pt raspuns si pt incurajari!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  • Instrumente de diagnostic emergente pentru depistarea precoce a endometriozei
  • Noi descoperiri în diagnosticul și tratamentul endometriozei prin analiza metaboliților intestinali
  •