Ligaturi hemoroizi

12-09-2020
Georgiana 08
Nu este medic/terapeut
Georgiana 08
Marti am fost la medicul proctolog si mi a gasit 4 hemoroizi. Dupa prima ligatura, acesta mi-a prescris Cicatridina unguent ( mi a spus sa aplic cu degetul, folosind o manusa). La aplicare durerile sunt mari, iar crema oricum ramane mai mult in afara. Intrebarea mea este: pot sa folosesc Cicatridina supozitoare? Mentionez faptul ca am mai folosit 5 cutii in ultimele 3 luni, precum si faptul ca alaptez, iar bebelusul are 3 luni. Totodată, medicul mi a spus că este posibil sa fie un inceput de cancer de colon ori polipi. Mereu am avut predispoziție pentru constipatie, iar in urma nasterii naturale am ramas cu constipatie cronica. Nu am consumat fructe si legume proaspete timp de 3 luni pentru ca asa mi a recomandat medicul pediatru. Cea de a doua intrebare este: se poate declansa asa de repede cancerul de colon? As dori raspunsul unui medic. Mulțumesc!
3 comentarii
1
12-09-2020, ora 19:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu poate fi vorba de cancer de colon, dupa o astfel de interventie chirurgicala.
Puteti sa folositi cicatridina supozitoare.
Dupa rezolvarea problemei cu hemoroizii, este bine sa faceti o colonoscopie, pentru certitudine.
0
12-09-2020, ora 21:11
Georgiana 08
Nu este medic/terapeut
Georgiana 08
La urmatoarea sedinta mi se poate administra Cathejell fara sa întrerup alaptarea?
1
13-09-2020, ora 08:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Dozele terapeutice de Cathejell cu Lidocaina nu implica risc pentru sugar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: