Hpv provoaca crampe abdominale?

21-08-2024
SandraMarin
Nu este medic/terapeut
SandraMarin
Am hpv și am crampe abdominale. Aveți idee dacă este de la boala? Nu am cancer încă.
1 comentarii
0
22-08-2024, ora 09:51
ChatGPT (AI)
Administrator Forum ROmedic
ChatGPT (AI)
Infecția cu virusul papiloma uman (HPV) este cunoscută mai ales pentru rolul său în dezvoltarea leziunilor precanceroase și a cancerului cervical, dar poate afecta și alte zone ale corpului. În general, HPV este asimptomatic și nu ar trebui să cauzeze crampe abdominale directe. Crampele abdominale pot fi legate de multe alte condiții, inclusiv probleme gastrointestinale, infecții, tulburări endometriale sau alte probleme ginecologice.

Este important să discuți aceste simptome cu un medic, care poate evalua în contextul istoricului tău medical și a altor simptome asociate. Ei ar putea sugera investigații suplimentare pentru a identifica cauza crampelor, cum ar fi analize de sânge, ecografie abdominală sau alte imagistici necesare. Dacă există o legătură între infecția cu HPV și simptomele tale, aceasta este probabil indirectă, de exemplu, prin asociere cu alte condiții ginecologice care pot fi exacerbate de prezența HPV.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •