Diabet tip 2

10-02-2021
jhonj12
Nu este medic/terapeut
jhonj12
buna ziua as dori sa stiu care este posibilitatea de a dezvolta diabet de tip 2, daca ambii parinti nu au, iar eu duc cat de cat o viata sanatosa, adica fac multa miscare, exerciti fizice 4 zile pe saptamana, mers pe jos in medie 7 8 km pe zi poate si 11 pe zi uneori, am slabit aprope 12 kg, si am redus consumul de dulciuri si de sare ?
Ps : dulciurile provoaca diabet ?
3 comentarii
0
10-02-2021, ora 16:48
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
-------*

(*modificat de admin)
0
11-02-2021, ora 22:50
jhonj12
Nu este medic/terapeut
jhonj12
am facut testul si mi-a spus ca am sanse de 2 % ca in urmatorii 7.5 ani sa dezvolt diabet, este bine sau nu ?
as mai avea o intrebare la 84 de kg cam cata apa pe zi este necesar sa beau pentru o hidratare optima, avand in vedere ca practi cardio si antrenament de forta ?
1
06-03-2021, ora 19:53
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu faci diabet daca nici unul din parinti n-au, si nici bunicii n-au avut, chiar daca nu faci miscare nu faci, si chiar daca mananci nesanatos nu faci. Doar sa fi la greutate normala, ca supragreutatea poate da diabet.
Dulciurile nu dau diabet niciodata oricate ai manca, te ingrasi si atat daca mananci prea multe, si strica dantura daca nu te speli pe dinti imediat dupa ele.

Unii atleti care au nevoie de 8000 Kcal/zi, mananca 4000 kcal din carbohidrati cam echivalent la 1 Kg de zahar pe zi, si nu au nimic. Carbo egal zahar, amdion si altele care urca glicemia, stii doar. Asta o doctora de diabet de la Sanador mi-a zis.

Daca nu ai gene de diabet, diabetul apare doar pe fond toxic, de ex in laborator la soricei le injectau streptozotocin sau aloxan, asa apare !
Asa ca stai linistit ! Aia 2 % sunt 0 % daca iti mentii greutatea orice ai manca.

Si daca era sa-l faci il faci oricum, si daca faci miscare, si daca mananci sanatos si daca esti slab, si daca nu mananci dulciuri. Mama l-a facut oricum, si multi il fac oricum.
Ceilalti factori sunt doar agravanti, dar nu-s cauza, asa cum e si la colesterol si trigliceride.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: riscul de diabet preventia diabetului tip 2