buletin de analize

30-04-2010
dj stef
Nu este medic/terapeut
dj stef
Bna ziua ! de curand sotia mea si-a facut niste analize si as dori o parere de la dv.pt analizele care nu se incadrau in parametri normali pe acel buletin...
Lym% 43, 5%
VSH la 1 ora 13mm
Glicemie 65 mg/dl



precizez ca are 27 de ani si este mamica de 7 ani..va multumesc
5 comentarii
0
02-05-2010, ora 17:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste trei rezultate nu pun probleme medicale, stai linistit, dar glicemia este cam mica.tine regim sotia de se fereste sa manance si ceva dulce ? glucoza este absolut necesara muschiului si creierului. Oboseala resimtita in special in prima parte a zilei, durerile de cap, nelinistea, pot fi cauzate de scaderea zaharului in sange.
0
03-05-2010, ora 02:47
doris2001
Nu este medic/terapeut
doris2001
Buna dimineata !
Va rog, daca doriti, sa-mi spuneti daca e vreo problema serioasa de sanatate datorita acestor cateva valori depasite (chiar dublu) ale mamei mele, care are varsta de 77 de ani: GPT (TGP) = 97 U/L (valoarea normala e maxim 40 U/L); TGO (TGO) = 91 U/L (valoarea normala e maxim 37 U/L); LYMPH% = 47, 2 % (valoarea normala e intre 25 si 40 %) !
Ar mai fi o singura valoare mai mica decat normalul de minim 45 % (GRAN% = 44, 2 %), dar cred ca nu e ceva de ingrijorare, doar valorile de mai sus, care sunt si duble (apropo, acum o saptamana facuse o semi-pareza pe partea dreapta, avand in acel moment tensiunea 20, apoi revenind la normal, intre 13 si 16 !)

MULTUMESC ANTICIPAT !
0
04-05-2010, ora 14:14
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
BUNA ZIUA DOAMNA DOCTOR BALCAN ANISOARA!!Am facut un CT si am fost diagnosticata cu mai multe feluri de sinuzita care necesita interventie chirugicala, la care voi merge maine 5.05, dar cel mai tare ma ingrijoreaza CHIS ARAHNOIDIAN RETROCEREBELOS STANG, pt ca nu prea gasesc informatii referitoare la acest diagnostic, unii spun ca se opereaza, altii spun ca nu se opereaza, pareri impartite vroiam sa va intreb sunt lucruri de care nu am voie de ex in alimentatie, sau orice legat de acest diagnostic va sunt recunoscatoare, sunt din iasi, va multumesc anticipat!!!sanatate multa si bafta!
0
04-05-2010, ora 20:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ doris : Nu te speria, transaminazele cresc frecvent la pacientii care au o afectiune cardiaca si care se complica pe parcursul evolutiei [ accidentul vascular cerebral urmat de pareza dreapta de care ai povestit ]. Deci nu pune problema unei afectiuni hepatice.In rest nu sunt probleme, deviatiile sunt foarte mici.Sa aiba grija sa tina regim, sa ia corect medicatia antihipertensiva si sa nu consume alcool.
0
04-05-2010, ora 21:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@petronela : Nu te speria si stai linistita, aceste chisturi se opereaza doar daca au o anumita marime si daca iti produc neplaceri destul de mari.dureri de cap, cu tulburari de vedere, varsaturi, poti avea tulburari cardiace sau respiratorii etc..Si daca recunosti ca mai ai cate ceva din ce am scris eu, nu stim in ce masura sunt cauzate de sinuzita cronica si cat se datoreaza chistului arahnoidian. Sa nu fumezi, sa nu consumi alcool si cafea.Tu nu te stresa, mergi maine cu curaj la ORL si vom mai vorbi dupa interventie.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: