Bebelus 4 luni 5560 gr

16-12-2018
Semtex
Nu este medic/terapeut
Semtex
Buna ziua! Am o fetita de 4 luni, s a nascut cu 3840 si am iesit din spital 3640, in prima luna mi a luat 640 gr in greutate, fiind hranita cu lapte matern, avand ata la limba am fost nevoita sa ma mulg si sa i dau cu biberonul, la 2 luni am inceput sa pierd laptele si la sugestia pediatrului.i am introdus 3 mese de nan 1 + lapte matern la cerere, precizez ca fetita imi regurgiteaza din prima saptamana de viata, de la nan facea caca la 2 zile verde spre negru, a doua luna mi a luat 500gr, am schimbat nan1 cu aptamil, mancand 6 mese ×160ml, mi a luat in greutate 800 gr in 2 luni, am schimbat aptamilul cu lactana de la topfer, suntem de o saptamna pe el si nu.pot sa ma exprim deocamdată daca ii merge cu el,.. pediatra ne a pus diagnosticul de reflux si ne a dat nexium si.motilium, analizele au iesit bune, , inca nu i am dat medicamentele din ce am citit se administrează la adulti si copii peste 1 an. Nu stiu care este cauza neluarii in greutate, are 5560gr la 4 luni
2 comentarii
0
17-12-2018, ora 09:28
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
As dori sa precizez de la inceput ca nu este in favoarea bebelusului schimbarea atat de frecventa a laptelui praf ( in 4 luni i-ati schimbat de 3 ori) si, pe de alta parte, nici o formula de LP nu poate inlocui laptele de mama, pe care ar trebui sa va axati mai mult punand sugarul la san mai des sa stimuleze lactatia. Este adevarat, nu a castigat in greutate cat ar fi trebuit, fata de greutatea de la nastere, dar se afla spre limita inferioara a intervalului normal al curbei de crestere. Deci nu va panicati. Sanatate !
0
17-12-2018, ora 13:37
Semtex
Nu este medic/terapeut
Semtex
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •