Arsura cronica pe canalul penisului

22-05-2024
Ioan deak
Nu este medic/terapeut
Ioan deak
De vreo 5 luni am simțit o arsură pe canal crezând ca este o infecție urinară am luat antibiotice 10 zile dar în zadar, mam prezentat la medicul de familie care mia dat sa fac analize de sânge și urinară toate ieșind bine după ma trimis la urolog care mi-a făcut un puseu rectal un ecograf și mia zis ca prostata mărită tratament 3 luni după care nici o schimbare am mai făcut o colonoscopie și un rmn coloana pentru a vedea dacă nu e de la sciatica sau ceva legat de hernie de disc toate ieșind bine acuma arsura continua și parca tot mai tare, menționez ca nu urinez des noaptea doar o data dar ziua când fac puțin efort urinez foarte des și puțin cantitativ am 63 ani, va rog sa ma sfătuiți ce pași sa urmez ce analize as mai putea încerca? Urina nu are vreo culoare anormala sau miros ciudat iar noaptea parca ameliorează usturime dar după ce ma trezesc și încep sa fac miscare apare și își menține intensitatea permanent va rog dați-mi un sfat ca nu mai știu încotro s-o apuc.Va multumedc
3 comentarii
1
23-05-2024, ora 01:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un examen al secretiei uretrale ati facut?
0
24-05-2024, ora 23:00
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Va salut, usturimea aceia apare din cauza unei infectii urinare netratate la timp, se scapa f f greu de ia, uitati ce faceti mergeti din nou la urilog si sa va faca o proba de secretie urinara din canal ( aceasta se face prin tuseu rectal presind prostata si colectind intr-un recipient steril lichidul rezultat ) Probabil aveti un virus greu de depistat, si eu am avut o infectie urinala de care am scapat f f greu cu mincarimi pe canalului, am urmat 10 zile cu tratamentul medicului urolog ( antibiotic ) si am luat mult timp suplimentele recomandate de el care sunt f scumpe si in final am luat Urosuport forte care contine printre altele si albastru de metil un bun dezinfectant ( care se ia citeva luni ). Urmatoarea problema care trebue sa o respectati, va veti spala zilnic de 2 ori pe gland cu apa calda si apoi va stergeti bine sa indepartati umiditatea in care se pot dezvolta microbii si fungii care se dezvolta local din cauza urinarii, acest lucru va fi permanent.
Va doresc succes.
0
25-05-2024, ora 06:51
Ioan deak
Nu este medic/terapeut
Ioan deak
Mulțumesc frumos am sa ma prezint din nou la urolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: