am 3 ani de cand folosesc spray-uri nazale. ce sa fac?

25-07-2009
remus_tdr
Nu este medic/terapeut
remus_tdr
Buna ziua. Cum am spus si in titlu, am 3 ani de cand folosesc spray-uri nasale fara intrerupere.Din 3 in 3 ore trebuie sa inhalez. (am inceput cu olynth timp de 6 luni, dupa care am folosit bixtonim iar apoi saptamanal am inceput sa schimb cu, otrivin, rinazina si mai nou folosesc rinoxin.Toate spray-urile imi desfunda nasul dar nu mai mult de 3-4 ore.Am incercat sa nu le mai folosesc dar nu am putut sa stau mai mult de 12 ore pentru ca aveam dureri foarte mari de cap.Am incercat si Pinosol, Nazomer, si alte produse mai usoare dar fara efect. Doar spray-urile ma ajuta. Am vorbit cu persoane care ulterior nu au mai avut nevoie de ele, sau le au folosit doar pt perioade scurte de timp sau doar seara. Eu nu pot sa respir fara ele.Pur si simplu se blocheaza caile nazale. Se infunda nasul. Am si un gust usor de puroi (cred) atunci cand se infunda nasul foarte tare. Nu mereu. Cu siguranta nu este o dependenta psihologica. Puteti sa mi spune-ti, va rog, cum sa scap de ele, pt ca am senzatia ca nu mai rezist.Va multumesc.
4 comentarii
0
26-07-2009, ora 13:36
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Si eu am avut aceasta problema, dar s-a rezolvat folosind colargol la indicatia dlui.dr.Flueraru pe acest forum!Daca vrei poti sa dai un click pe id-ul meu si sa citesti mai in amanuntit la subiectul deschis de mine adresat dlui.dr.Flueraru!!
0
26-07-2009, ora 19:37
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Consulta cat poti de repede un medic orl-ist pt ca mai mult ca sigur ai dezvoltat o dependenta; congestia nazala cronica denota existenta unei rinite cronice vasomotorii sau o hipertrofie de cornete nazale, ba chiar si o posibila deviatie de sept. Nu mai sta, daca nu inlaturi cauza efectul nu va fi neutralizat cu una cu doua.aaaa, prezenta puroiului impune si ea o consultatie foarte minutioasa la orl-ist.

Tine cont si de sfatul lui Jakie, dar cred ca fosele tale nazale nu vor mai raspunde atat de repede la terapia cu sprayuri pt ca au devenit tolerante!

Multa sanatate si toate cele bune;)
0
26-07-2009, ora 20:13
remus_tdr
Nu este medic/terapeut
remus_tdr
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Jaquelinne, am o intrebare: In timpul tratamentului ai mai folosit spray-uri? Pentru ca am vazut ca tratamentul este din 8 in 8 ore iar eu nu pot sa respir fara ajutorul lor mai mult de 4 ore. O zi buna la toata lumea.
0
28-07-2009, ora 13:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
In timpul tratamentului nu am mai folosit niciun fel de spray, cu toate ca in primele zile mi-a fost foarte greu sa respir fara ele, dar daca foloseam in continuare nu ajungeam la niciun rezultat!Foloseste colargolul si respira pe gura cateva zile pana ti se vor desfunda caile respiratorii!!Dl.dr Flueraru mi-a spus sa folosesc 10 zile doar, dar eu am folosit mai mult timp, vreo luna jumate cred :D Dar dupa aceea nu am mai avut probleme si daca vreodata mai mi se infunda nasul din diferite motive, foloseam tot colargol si mi se desfunda!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Spray-ul nazal

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spray-ul nazal
  •