coroana ceramic pe schelet Cr-Co tehnica CAD-CAM| Zirconiu

21-10-2010
Xilla
Nu este medic/terapeut
Xilla
Salut,

Astazi am fost la dentist si mi-a zis ca pe 4 dinti din fata ( dintre care pe unul este deja coroana si restul sunt plombati) ar trebui sa-mi pun coroana.
Cele doue oferte au fost cele scrise in titlu si tin sa subliniezi ca diferenta de pret intre cele doua este destul de semnificativa. In primul rand as vrea sa stiu ce material este CR-CO? Despre zirconiu stiu ca este foarte bun dar sincer nu stiu daca mi-as putea permite mai ales ca este vorba de 4 dinti.
Puteti sa-zi ziceti diferenta dintre cele doua si care mi-ati recomanda in situatia asta?

Multumesc mult,
19 comentarii
0
21-10-2010, ora 18:43
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
coroanele de ceramica pe suport de metal sunt considerate deja varianta " clasica". se fac de cativa ani buni, raportul pret/ estetica+rezistenta este bun. acest tip de coroana este de obicei prima alegere a pacientilor pentru zona laterala ( adica pe molari)

pentru ca metalul nu lasa lumina sa treaca prin el, coroanele de portelan pe metal au o oarecare matitate, care in zona dintilor frontali face sa se observe diferenta intre un dinte pus si unul natural. din acest motiv s-a incercat realizarea unor materiale mai estetice care sa inlocuiasca metalul ca structura de rezistenta.
un astfel de material e zirconiul. oxidul de zirconiu este alb, deci portelanul cu care este acoperit va avea calitati estetice mai bune decat portelanul asezat pe metal.

o a treia varianta, cea mai estetica este ceramica presata. aceasta este o ceramica speciala, suficient de rezistenta incat sa nu aiba nevoie de o structura interna de rezistenta. practic coroana este numai din ceramica, iar dintele este extrem de asemanator cu unul natural.

pentru pretentii estetice deosebite, cum e cazul dvs, adica pentru coroane pe zona frontala, eu v-as recomanda coroane din ceramica integrala sau din ceramica pe suport de zirconiu
0
22-10-2010, ora 08:56
Xilla
Nu este medic/terapeut
Xilla
Multumesc pentru sfat.

Daca am inteles bine scheletul CR-CO este metal si nu ceramica?
Am vazut in lista dentistului unde merg coroana ceramic cu prag ceramic, la asta v-ati referit cand ati zis de ceramica integrala?

Multumesc din nou.
0
22-10-2010, ora 10:03
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Scheletul metalic este sub ceramica (asigura rezistenta lucrarii si este acoperit in intregime de ceramica- asta inseamna coroana metalo-ceramica). Coroana cu prag ceramic este tot metalo-ceramica (adica cu schelet metalic), dar in zona pragului subgingival este ceramica, ceea ce impiedica aspectul inestetic ce poate aparea in zona gingivala daca pragul cu care se slefuieste dintele este prea ingust
0
23-10-2010, ora 21:49
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa cum v-a spus si dr Sas, coroana cu prag de ceramica contine metal, sub portelan, deci este tot o coroana metalo-ceramica.
o coroana integral ceramica NU contine metal, dupa cum ii spune si numele, este numai din ceramica.
din cate am inteles medicul dvs v-a prezentat doar variantele met-ceramica si ceramica pe zirconiu.
coroana integral ceramica este o a treia varianta de care nu vi se spusese. din acest motiv si pentru ca este cea mai estetica varianta, v-am mentionat-o.
0
10-02-2012, ora 19:25
daridarina
Nu este medic/terapeut
daridarina
buna ziua,
am citit despre acest subiect urmand sa merg si eu la medicul stomatolog cat mai curand. insa am cateva nelamuriri...
1. exista vreo diferenta intre o coroana integral ceramica si una din ceramica presata? este vorba despre acelasi material sau una e mai estetica decat cealalta?
2. o punte cu 4 coroane se poate realiza din materiale diferite ( de ex : incisivul si caninul din ceramica, premolarii din compozit ) ? sau este necesara crearea a cate 2 punti din materiale diferite
3. daca doar a doua varianta este cea posibila, se pot face 2 punti in conditiile in care pentru incisiv ar trebui o coroana pe un dispozitiv corono radicular, caninul lipseste ( a fost extras), urmeaza un premolar slefuit iar urmatorul din nou lipsa ?

nu cred ca m-am exprimat in termenii corecti insa sper ca se intelege

multumesc mult
0
11-02-2012, ora 19:28
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
1. Ceramica presata este un tip de material + tehnica pt coroana integral ceramica.
(exista mai multe tipuri + tehnici de ceramici pt coroane integral ceramice)

2. "o punte cu 4 coroane se poate realiza din materiale diferite?"
Nu.

3. "se pot face 2 punti ?"
In situatia descrisa mai sus, nu.
0
24-07-2012, ora 17:59
dan145
Nu este medic/terapeut
dan145
Va rog, as vrea sa stiu daca imi fac o lucrare in zirconiu (coroana dentara) si dupa un timp apar probleme gen o infectie la un dinte (masea ) care a fost imbracat(a), cum se procedeaza ? Se da lucrarea jos, se taie sau se poate lucra si asa, eu stiu... pe sub lucrare.Multumesc !
0
31-07-2012, ora 12:16
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
depinde despre ce fel de infectie a dintelui de sub coroana este vorba.
daca dintele de sub coroana este un dinte vital, adica care are nerv si, dupa o vreme pulpa dentara sufera o inflamatie, atunci este necesara indepartarea pulpei si tratarea canalelor. in acest caz, tratamentul de poate face fie cu indepartarea coroanei si refacerea ei la final, fie se poate face prin perforarea coroanei in mijlocul ei pentru accesul spre canale. la finalul tratamentului de canal, se pune o plomba (obturatie de culoarea coroanei, ca si cum ar fi o plomba de compozit pe un dinte).

daca sub coroana este un dinte care nu mai are nerv, ci are tratament de canal, poate si un pivot, daca se produce o infectie, aceasta ar fi localizata la varful dintelui, in os, deci nu in interiorul dintelui. in acest caz, infectia se poate curata fara a fi afectata coroana dentara printr-o interventie chirurgicala numita rezectie apicala. practic se indeparteaza infectia printr-o incizie in dreptul varfului radacinii, la nivelul gingiei. la finalul interventie si face o sutura, firele fiind indepartate dupa o saptamana. gingia se va vindeca in 7-10 zile, fara a ramane vreo urma a interventiei.
0
31-07-2012, ora 22:16
dan145
Nu este medic/terapeut
dan145
Va multumesc pt.informatie !
0
02-08-2012, ora 12:04
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
buna ziua!
am si eu o intrebare... nu ma pot decide..oana acuma am avut imbracat 4 dinti din cate 1 lipsa, 1-da, 1lipsa, 1-da deci un dinte este in aer...mi s-a propus sa imi imbrac si incisivii care sunt destul de sanatosi adica o mica carie pe unul din incisivi...estetic mi s-a spus ca arata bine dar merita sa imi sacrific inca 2 dinti?????avand in vedere ca cei 2 dinti imbracati mi-au tinut timp de 10 ani lucrarea si inca sunt puternici...
si inca o intrebare...ceramica pe suport de zirconiu sau pe suport metalic???care este mai rezistenta??este vorba de 100 euro vs 180 euro si vreau sa stiu daca se merita pe zirconiu, eu de can am avut lucrarea(pe s metalic) nu am stiut sa imi menajez dintii am muscat am mancat normal si niciodata nu am avut probleme?o sa fie la fel si cu zirconiu??
va rog sa imi dati un raspuns urgent deja sunt programata pentru amprenta si eu sunt indecisa...va multumesc
0
27-08-2012, ora 14:23
dan145
Nu este medic/terapeut
dan145
Buna ziua ! inca odata.. am si eu inca o nelamurire. Am o coroana pe zirconiu pusa provizoriu pe partea de jos.Problema este ca s-a rupt lucrarea intre al 4 si al 5 dinte. Ce ma sfatuiti sa fac ?Cum este corect ? Sa o refac toatasau daca se lipesc puntile va mai avea aceiasi rezistenta.Precizez ca lucrarea este dintr-o singura bucata.Cum se poate verifica daca este intr-adevar zirconiu sau am fost pacalit.Puntile sau legaturile dintre dinti sant tot zirconiu sau altceva.Vreau sa va zic ca sant f dezamagit(negajit). Va multumesc foarte mult si anticipat ca ma bagati in seama. O ZI BUNA !
0
27-08-2012, ora 15:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
zirconiul este un material foarte rezistent si extrem de rar se fractureaza. pentru a afla daca intr-adevar materialul folosit este zirconiu aveti nevoie sa fitii vazut de un medic dentist la un consult.
in privinta refacerii totale sau partiale a lucrarii este greu sa ma pronunt pentru o varianta sau alta. depinde unde este localizata fractura lucrarii, daca este intre doi dinti sau intre un dinte stalp si un corp de punte, depinde de numarul de dinti stalpi inclusi in lucrare.
presupun ca totusi lucrarea are o garantie. de ce nu discutati cu medicul care v-a facut-o sa o refaca daca s-a fracturat?

si inca ceva, in general coroanele integral ceramice si coroanele de ceramica pe zirconiu nu se cimenteaza provizoriu, ci direct definitiv.
0
27-08-2012, ora 15:15
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
'Cum se poate verifica daca este intr-adevar zirconiu sau am fost pacalit.'
Puteti cere un certificat de la laborator care sa ateste ca materialul folosit pt lucrare este acela care a fost solicitat (zirconiu in cazul dvs).
Nu cred ca ati fost pacalit. Din pacate, zirconiul crapa... si nu se intimpla tocmai rar.

Citi dinti de sub lucrare sint ai dvs?
0
27-08-2012, ora 17:24
dan145
Nu este medic/terapeut
dan145
Va multumesc ! 8 dinti sant ai mei. Atunci cei mai bun ceramica sau zirconiu? lucrarea nu a fost pusa definitiv deoarece au constatat ei ca ar mai avea de lucru la un dinte, posibila carie.Din cauza ca nu a fost pusa definitiv lucrarea, sa fi cedat? Fractura este intre doi dinti, al 5 si al 4-lea.Precizez ca al 6 e lipsa (punte) iar al 7-lea e ultimul, acesta avand o carie pe care mi s-a spus ca va tratata ulterior adica inainte de a fi definitiv cimentata lucrarea. Am sa discut si cu medicul. dar am inceput sa am mari, mari indoieli, de aceea cer ajutorul dumneavoastra pt ca sant un pic confuz. Va multumesc ! pt. ajutor.
0
27-08-2012, ora 20:20
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Din cauza ca nu a fost pusa definitiv lucrarea, sa fi cedat?"

In cazul asta mai mult ca sigur ca asta a fost cauza. (de aceea v-am intrebat citi dinti sint sub lucrare... pt ca zirconiul nu se preteaza acolo unde lipsesc multi dinti unul linga altul... dar nu este cazul dvs, daca spuneti ca lipseste un singur dinte)
0
29-08-2012, ora 13:49
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
da exista garantie la dinti pusi??eu mi-am pus 4 dinti in fata 2 ai mei imbracati si 2 lipsa am ales zirconiu...si nu sunt foarte multumita nu inteleg de ce bat inspre cenusiu???tocmai de aia am vrut zirconiu si nu metal...mai e ceva de facu ca sunt cimentati definitiv si mi s-a spus ca nu exista nici o garantie pentru ei nici macar daca nu mi-i suporta gingia care simt ca ma ustura cand imi spal dintii...
0
01-09-2013, ora 18:26
Casandra81
Nu este medic/terapeut
Casandra81
Buna ziua,
Am o problema foarte mare, am doua punti de zirconiu la psrtea de sus iar dintii din fata pentru ca erau prea mari a trebuit sa-i mai polizeze putin, acum dintii aceia par gri si inestetici. O alta problema ar fi ca dintii din partea stanga a lucrari sunt un pic mai lungi. Lucrarea mi-a fost cimentata definitiv, ce se poate face in acest caz? Se poate da jos si repara, exista riscul ca dintii care sustin lucrarea sa se rupa cand se va da jos ? Precizez ca skeletul de zirconiu a fost facut in Germania, va trebui trimis inapoi sau se poate repara la tehnicianul care a pus portelanul pe skeletul de zirconiu?
Va multumesc anticipat.
0
08-02-2018, ora 06:00
vioricah
Nu este medic/terapeut
vioricah
Buna ziua. Am lucrare mare, fixa , partea de sus pentru total 9 dinti ramasi din totalul cavitate lipsesc cativa. Adica necesita punti. Mi s-a recomandat metalo ceramica cu si fara colereta ceea ce nu inteleg care sunt avantajele sau dezavantajele si zirconiu. Jos am proteză mobila pe suport Crom Cobalt- Am 67 de ani, nu cunosc cat influenteaza metalul Crom Cobalt asupra starii de sanatate. Am avut lucrarea pe suport de paleac, lucrare pusa acum 20 de ani si cand a fost data jos acum s-a distrus din masa dintilor.Pe aceste picioruse rămase se vor pune 2 lucrari.
Va rog sa-mi spuneti din practica de zi cu zi asupra rezistentei pe termen lung al suportului de Crom Cobalt, Crom Nichel Despre Zirconiu am inteles este mult mai bun dar fiind 13 dinti necesita un cost foarte mare si inainte de a lua o decizie majora va rog o recomandare din punct de vedere tehnic si de durata la costuri economice. Va multumesc mult
0
05-04-2018, ora 14:51
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna. Din luna septembrie, am incisvii laterali si caninii (toti in partea de sus) imbracati provizoriu, urmand ca dupa 6 luni (timp in care sa adun bani pt cei definitivi) sa merg sa incepem lucrarea definitiva. Am cateva intrebari, daca e cineva amabil sa imi raspunda:
1. ce se intampla daca depasesc si mai stau cu dintii provizorii mai mult de 6 luni ? (mi s-a spus ca atat au valabilitate).
2. incisivii centrali au fiecare cate o plomba pe laterale, destul de vechi plombele, dar nu imi fac probleme. Recomandarea medicului a fost sa ii pileasca si pe acestia, si sa-i imbrace pe toti cei 6. Nu stiu daca sa umblu si la ei, atata timp cat nu ma deranjeaza. Sa fac asa cum zice medicul, sau sa raman la alegerea mea, si sa lucreze definitiv numai ce am acum provizoriu?
La caninul stang, de cateva luni, simt la apasare in zona nasului, o durere - in directia radacinii dintelui. Acest dinte nu punea probleme inainte de a-l pili, desi avea si el o plomba mai veche. De aceea mi-e teama sa nu patesc la fel si cu caninii centrali.
3. Am citit pe aici pe undeva, recomandarea cuiva de a se face coronite separate pt fiecare dinte. asta se poate face si in cazul meu ? As prefera sa nu fie dintr-o bucata, ci fiecare dinte in parte. Aceasta procedura presupune mai mult de lucru din partea medicului, si implicit un cost mai mare?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: